Drim Szop by Lechu

Zaczęty przez Lechu, 2019-03-31 | 18:53:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

Lechu

Po paru latach męczenia się w przydomowym garażu czas zrealizować swoje stolarskie marzenie i zbudować nowy, samodzielny warsztat. Będę się starał dokumentować przez najbliższe miesiące postępy z prac nad budową mojego 'Drim Szopu' (zakładając, że nie polegnę na którymś etapie / starczy mi sił i zapału / starczy mi kasy na dokończenie).

Na początek w załączeniu kilka poglądowych rysunków w SketchUp'ie - jak to powinno mniej więcej wyglądać. Kształt bryły to skrzyżowanie wizji znajomego architekta z ograniczeniami samej działki którą dysponuję. W efekcie powstaje budynek w nietypowym kształcie, tj. na planie trapezu. Już jestem przerażony wykonaniem dachu...

Koncepcja warsztatu i rozwiązań technicznych/funkcjonalnych cały czas ewoluuje w mojej głowie lub w modelu SketchUp. Oglądam podobne realizacje na YT, czytam książki o konstrukcjach szkieletowych, szukam specjalistycznych stron na których znalazłbym odpowiedzi na zagadnienia z którymi muszę się zmierzyć.

No a teraz czas na forum. Będę miał pewnie sporo pytań w zależności od tego na jakim etapie prac będę.

bartsmetkowski

ile metrów przewidujesz i jakie koszty szacujesz na tą inwestycję?

Lechu

Parę słów na temat samej konstrukcji:

- szkielet drewniany na izolowanej płycie fundamentowej
- budynek parterowy, z antresolami nad częścią powierzchni
- dach kryty blachą w rąbek
- elewacja (oczywiście) drewniana
- powierzchnia zabudowy ok. 113m2
- docelowa powierzchnia użytkowa ok. 101m2

Jak widać na załączonych rzutach cały warsztat będzie podzielony na 2 części:
- 46m2 część stricte stolarska
- 55m2 część garażowa do dłubania przy aucie, w razie potrzeb adaptowana częściowo na potrzeby stolarskie albo na miejsce do malowania/lakierowania


istolarstwo

Czy ja tego gdzieś już nie widziałem?

Piotr


Lechu

Nie licząc etapu papierologii (WZ, odrolnienie, pozwolenie na budowę, itd.), która trwała ponad 2 lata (sic!) prace wystartowały tydzień temu.
W poniedziałek na budowę weszła ekipa od płyty fundamentowej. Poza elektryką, to jedyne prace które planuję zlecić. Resztę mam ambicję wykonać sam (+dodatkowa para rąk do pomocy).
Na samodzielne wykonanie płyty fundamentowej się nie porwałem. W teorii nie jest to może super skomplikowane, jednak jestem pewien że nie uzyskałbym dokładności którą wykazała się zamówiona ekipa. A zależało mi na tym aby fundament był bardzo równy - co powinno mi ułatwić dalsze prace.
Uprzedzając pytania: "po co wydawać kasę na płytę fundamentową przy budynku gospodarczym?":
1. Równa baza pod samodzielne stawianie szkieletu (j.w.)
2. Ocieplona płyta pozwoli na uzyskanie wyższego komfortu cieplnego zimą (nie powinno "ciągnąć" od gruntu)
3. Liczę na to że płyta zimą będzie potrafiła akumulować ciepło (tj. ogrzewam tylko za dnia trociniakiem/piecykiem, a zimą płyta zabezpiecza przed kompletnym wychłodzieniem warsztatu)
4. Powierzchnia płyty została od razu zatarta (widać na jednym ze zdjęć) - zaoszczędzę na wykonywaniu posadzki; planuję od razu kleić do płyty warstwę wykończeniową/podłogę
5. W przyszłości w części 'garażowej' będę chciał postawić podnośnik dwukolumnowy. Płyta świetnie się do tego nadaje.

Jeżeli chodzi o samą konstrukcję płyty:
- sama płyta betonowa ma 20cm grubości
- dodatkowo pod płytą oraz wokół płyty warstwa 10cm styropianiu XPS
- klasyczne zbrojenie jedynie po obwodzie płyty + w miejscach gdzie w przyszłości miałby stanąć podnośnik
- reszta płyty "zbrojona" na zasadzie specjalnej mieszanki betonowej z włóknami stalowymi (na jednym ze zdjęć widać po prostu małe druciki)

Na dzień dzisiejszy płyta skończona. Teraz regularne podlewanie przez najbliższe X dni. Z budową szkieletu planuję wystartować na początku maja.
Do tego czasu chcę zakończyć szczegółowy projekt w sketchupie. Chcę dopracować wszystkie detale typu: wiązary / krokwie, optymalne rozmieszczenie słupów w ścianach tak aby zminimalizować ilość odpadów, połączenie dachu ze ścianami, odprowadzenie wody z bezokapowego dachu, itd.

Lechu

Cytat: istolarstwo w 2019-03-31 | 19:20:34
Czy ja tego gdzieś już nie widziałem?

Piotr

Widziałeś, widziałeś. W ub. roku był wątek gdzie podpytywałem wiarę forumową o pewne rozwiązania jeżeli chodzi o rozplanowanie przestrzeni w projekcie. W wyniku dyskusji w tamtym wątku wymusiłem na architekcie pewne zmiany.

BlackJack15

Się nie znam więc się zapytam - dlaczego dwa dach dwuspadowe a nie jeden większy - kwestia kosztów czy jakieś inne względy.

norbert_o

Lechu widzę że dach na ogrodzie zaszklony.

Lechu

Cytat: BlackJack15 w 2019-03-31 | 19:55:44
Się nie znam więc się zapytam - dlaczego dwa dach dwuspadowe a nie jeden większy - kwestia kosztów czy jakieś inne względy.
Wizja architekta + nawiązanie bryłą do charakterystycznych elementów lokalnej architektury (szklarnie) + w ten sposób obniżenie całkowitej wysokości budynku (co miało dla mnie znaczenie, biorąc pod uwagę że budynek stanie na południe od ogrodzenia moich sąsiadów i nie chciałem aby w jakikolwiek sposób zacieniał im ogród).

Kosztowo to akurat nieco droższe rozwiązanie, bo całkowita powierzchnia dachu jest większa niż przy jednym dwuspadowym dachu + o 50% więcej obróbek blacharskich i rynien.

Lechu

Cytat: norbert_o w 2019-03-31 | 20:05:10
Lechu widzę że dach na ogrodzie zaszklony.
Szybko wypatrzyłeś! Brawo Ty!  ;D

Właśnie się zabrałem za porządkowanie zdjęć z telefonu. Może się wezmę i zaktualizuję w końcu (a właściwie stworzę od nowa...) wątek dot. budowy ogrodu zimowego.
Chociaż FYI: temat nadal nie jest finalnie zakończony  >:( A to przez pewnego producenta okien... Ale o tym będzie w innym wątku.

norbert_o

Co to za producent może coś poradzę.

ozi

Cytat: Lechu w 2019-03-31 | 20:14:45 Kosztowo to akurat nieco droższe rozwiązanie, bo całkowita powierzchnia dachu jest większa niż przy jednym dwuspadowym dachu + o 50% więcej obróbek blacharskich i rynien.
I bardzo trudne prawidłowe wykonanie izolacji wodnej stworzonego tym sposobem ,,kosza".
Gratuluję rozpoczęcia projektu, chyba potrafię sobie wyobrazić emocje związane z tym etapem prac.
Będę obserwował, powodzenia 😊
nie przeszkadzaj kobieto !!! - na forum jestem

BlackJack15

A czy tak powstały - jak to nazwał kolega "kosz" nie będzie problemem w zimie - chodzi o fakt że może tam zbierać się znaczna ilość śniegu który potrafi być bardzo ciężki.

ozi

nie przeszkadzaj kobieto !!! - na forum jestem

istolarstwo

#14
Śnieg akurat przy takim małym dachu nie będzie problemem. Ciężar będzie szedł na ścianę.  Jedyny problem to szczelność.

Piotr