Autor Wątek: Warsztat by Piotrek  (Przeczytany 20788 razy)

Offline Stasiek

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1204
Odp: Warsztat by Piotrek
« Odpowiedź #240 dnia: 2024-05-10 | 22:38:49 »
No ale ten twój wsad to imponującej ilości jest. U mnie to by weszło z 15 tych desek  ;D
Ile to kosztowało prądu? I jaka musiałby byc cena dla klienta żeby to się opłaciło?
Szkoda, że do Poznania mam daleko bo chętnie zobaczyłbym ten twoj deskodrom z bliska.
Jakość materiału jest na pewno wysoka. Sam widzę u siebie, że drewno schnie a pęknięcia nie powstają a te które są, albo sie nie powiekszają a jeśli już to w minimalnym stopniu. Widać tez potem przy cięciu, że materiał w sumie nie klinuje i nie pręży. Nawet jak odetniesz z deski pasek 3-4cm to nie wywija go w chińskie 8 ( choć wiadomo, że coś tam musi zapracować)
A nieraz zdarzyły się dechy co ciężko było ciąć bo w każdym możliwym ustawieniu zaciskało jak cholera albo aż strzelało przy końcach.
W każdym razie fajny pomysł. Super, że się udało. Kibicuję

Online piotr.pzn

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 904
Odp: Warsztat by Piotrek
« Odpowiedź #241 dnia: Wczoraj o 07:44:30 »
Ile to kosztowało prądu? I jaka musiałby byc cena dla klienta żeby to się opłaciło?

Kwestia kosztów (prądu przede wszystkim) nie jest łatwa. Sporo bólu głowy mnie kosztowało wyliczenie, czy w ogóle będzie sens się w to bawić. Dlatego na początku w ogóle zbudowałem foliowy prototyp i dopiero potem zabrałem się za budowę ;)

Finalnie, w zależności od ilości, końcowy koszt dla mnie/dla klienta to w okolicach cen, jakie trzeba zapłacić w hurtowniach u mnie w okolicy.

Ale na szczęście dochodzimy do poruszonej przez Ciebie kwestii jakości. Mam wrażenie, że często pomijanej przy kalkulacjach opłacalności.
Rozmawiając z różnymi ludźmi zauważyłem, że kupując tarcicę jedyne co ich obchodzi to jaka klasa, ile i za ile. Ale aspekt jakości wysuszenia jest zwyczajnie pomijany albo z góry zakłada, że drewno to drewno więc i tak się powygina. I ktoś taki np się cieszy, że kupił tanio na olx'ach, a później mu się dechy kleszczą na pile, gną po struganiu albo docięciu, co przecież generuje kolejne straty czyli kolejne koszty. Dlatego nawet "dosuszarka" to naprawdę warty rozważenia bajer, bo nie suszymy dla samych cyferek, ot bo zejdziemy z 13 na 10%.
W takiej sytuacji suszymy/dosuszamy dla mniejszych strat materiału, dla desek które zaraz po struganiu nie zaczną zmieniać kształtu, dla zaoszczędzonego czasu pracy, pewności że gotowy mebel się nie powygina i dla zaoszczędzonych nerwów czy wstydu przy ewentualnych reklamacjach. Przynajmniej ja z takiego założenia wyszedłem.
« Ostatnia zmiana: Wczoraj o 07:47:17 wysłana przez piotr.pzn »
Yeah, well, you know, that’s just, like, your opinion, man.

Offline Stasiek

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1204
Odp: Warsztat by Piotrek
« Odpowiedź #242 dnia: Wczoraj o 22:27:15 »
to w okolicach cen, jakie trzeba zapłacić w hurtowniach u mnie w okolicy.
Czyli to co teraz wysuszyłeś w jakiej cenie i jaka grubość, długość

Z jakością oczywiście 100% racji. Temat trudny i dla mnie są to ciągłe odkrycia. Nie wiem, trzeba chyba byc stolarzem ze stuletnim stażem żeby o drewnie wiedziec prawie wszystko.
Widzę natomiast, że wpływ suszenia na dechy jest ogromny. I tak jak pisałem, te, które dosuszałem zachowują się lepiej. Trzymałem też deski w tunelu foliowym, takim pod uprawę papryki etc. ( pustym oczywiście) Tam warunki bywają skraje i pęknięć będzie sporo. Ale jednak materiał jest dużo bardziej odprężony. Deski, które nie widziały suszarni a doszły tam do 7-8% nie wyginają się po struganiu, nie kręci ich jak śmigła. Może to też zasługa tego, że wcześniej po kilka lat się sezonowały na sztaplu i miały te realne 13-14%  w przekroju latem.