Autor Wątek: Warsztat bez warsztatu  (Przeczytany 3235 razy)

Offline imrahil

  • Nowy użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Youtube
Odp: Warsztat bez warsztatu
« Odpowiedź #15 dnia: 2021-12-12 | 18:28:55 »
Konserwator stwierdził że trzeba wykonać całkowitą odbudowę i nie ma co ratować. Wersja przed remontowa nawet roślinami porośnięta  :D Styl zachowany więc jest ok  ;)
W czasach szkolnych trochę malowałem minifigurki w ramach ,,The Lord of the Rings: Strategy Battle Game". Coś podobnego do Warhammera. Ale tak jak mówisz, strasznie dużo czasu pochłaniało malowanie figurek. Swoją drogą organizują nawet w tym zawody. W tych bardziej prestiżowych jest np. ,,Crystal Brush" w którym nasz rodak zdobył niedawno 1 miejsce:
https://www.crystalbrush.com/wp-content/gallery/2018-best-of-show/121_1.jpg
https://www.crystalbrush.com/wp-content/gallery/2018-diorama-1/121_2.jpg
 
 

Online Wojput

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 596
Odp: Warsztat bez warsztatu
« Odpowiedź #16 dnia: 2021-12-13 | 08:20:38 »
Bardzo przyjemna renowacja, na mnie największe wrażenie robi właśnie malowanie :) Za dzieciaka malowałem żołnierzy z II WW, ale to zupełnie inny poziom  ;D

Offline imrahil

  • Nowy użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Youtube
Odp: Warsztat bez warsztatu
« Odpowiedź #17 dnia: 2022-02-01 | 12:27:17 »
Bardzo przyjemna renowacja, na mnie największe wrażenie robi właśnie malowanie 

Dziękuje za słowa uznania  ;)

Zdecydowałem że pora na dedykowane miejsce dla moich narzędzi stolarskich w postaci szafki narzędziowej. Ponieważ wiedziałem że narzędzia które posiadam nie są docelowymi, będzie ich przybywać oraz będą się zmieniać, dlatego zależało mi na uniwersalności i możliwości przearanżowania ich układu. Uznałem że najlepiej w tym celu sprawdzi się konstrukcja ze sklejki z pełnymi plecami do których będę mógł dowolnie mocować uchwyty. Konstrukcja zbudowana jest z 18mm sklejki i połączona kołkami. Fronty drzwiczek są wymienne a rozmiar całości jest podyktowany wymiarami największego narzędzia - 60cm spustnika.   






Offline imrahil

  • Nowy użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Youtube
Odp: Warsztat bez warsztatu
« Odpowiedź #18 dnia: 2023-05-29 | 22:39:52 »
Cześć :)

Po dłuższej nieobecności chciałem zaprezentować moją pierwszą szafkę zrobioną z płyt meblowych  :) . Pomyślałem że jest to dobra okazja na taką próbę gdyż jest to stosunkowo mała i łatwa konstrukcja więc w sam raz na początek.

Założenia projektu:
- Wymiary szafki przystosowane do przechowywanych rzeczy - w tym przypadku herbaty, przyprawy itp.
- Szafka ma posiadać 3 regulowane półki 
- Otwarta półka na radio i czujnik jakości powietrza
- ,,Tylne" i estetyczne prowadzenie okablowania urządzeń
- Front z cichym domykiem otwierany na tip-on
- Możliwie niewidoczne łączenia płyt (mimośrody)
- Front magnetyczny z możliwością pisania sucho ścieralnymi markerami

Przycięte i oklejone płyty na korpus, półki oraz front zamówiłem. Tył również - 3mm HDF. 
Na początku przygotowałem sobie szablon do połączeń mimośrodowych oraz kołków żeby łatwiej było nawiercać otwory. Proste dwa kawałki sklejki skręcone pod kątem prostym z równo nawierconymi otworami 3x 8mm oraz 15mm. Zgodnie z wymiarami dla mimośrodów HAFELE 262.26.042. Ponawiercałem całość przy pomocy szablonu. Do odbicia odpowiadających otworów w łączonych płytach użyłem znaczników do połączeń kołkowych Wolfcraft. To rozwiązanie oceniam średnio ponieważ trzeba nabrać wprawy w ustawiani oraz punktowaniu miejsc pod nawiercanie. Wymagającym zadaniem okazało się wykonanie podcięcia pod HDF (nie przemyślałem tego na etapie projektu). Skończyło się na użyciu frezarki ponieważ nie mam jeszcze zgłębiarki. Niestety szczelina była znacznie szersza - 6mm. Dlatego HDF został zablokowany wydrukowanymi na drukarce 3d klinami ;) Plecy z HDFu odstają ok 15mm żeby umożliwić późniejsze prowadzenie kabli. Nawierciłem również otwory 5mm pod piny półek zgodnie ze sztuką w systemie 32mm. Nieużywane otwory mają wydrukowane zaślepki. Prowadzenie kabli zrealizowane przez przelotkę (również wydrukowaną) w plecach szafki oraz podfrezowanie w dolnej płycie szafki przy ścianie.

Najtrudniejszym tematem był front. Miałem na niego kilka pomysłów ale zdecydowałem się na kupno ,,zwykłej" tablicy magnetycznej o wymiarach 60x120cm. Następnie rozebrałem aluminiowe boki i powoli zacząłem obdzierać ją z płyty pilśniowej. Bardzo niewdzięczny proces - długi, dużo pyłu.. cienka blacha jest przyklejona na taśmie dwustronnej dlatego nie znalazłem innego sposobu na demontaż niż żmudne usuwanie płyty. Gdy już mi się udało przyciąłem płytę za pomocą noża tapicerskiego  ;D Kilka ostrzy i dobry prowadnik (poziomica) i cięcie wyszło bardzo ładne. Obrobiłem je lekko pilnikiem żeby nie zniszczyć białej farby.  Tak przygotowaną płytę nakleiłem na front za pomocą taśmy dwustronnej - działa to bardzo dobrze ale trzeba to zrobić precyzyjnie. 
 
Zawiasy które użyłem to BLUM 71B3550 - Clip Top Blumotion 110° + BLUM 173H7100 CLIP. Odbojnik jest zamocowany w boku ścianki bocznej, - BLUM 956.1004 TIP-ON. Całość jest zawieszona na szynie i 2x CAMAR 806     

Chyba tyle opisu, zdjęcia są ważniejsze:








Planuje jeszcze wymienić kabel usb na biały oraz dorobić (wydrukować) jakąś prowadnice na kable.

Tak jak zaznaczyłem na początku są to moje pierwsze próby z płytami meblowymi więc bardzo chętnie dowiem się co mogłem zrobić lepiej od bardziej doświadczonych osób :D
Na ten moment punkt główny -  zakup zagłębiarki  ;D