Toczenie > Wiedza tokarza

Dłuta/noże tokarskie z ostrzami węglikowymi - temat tabu?

(1/1)

Jacku:
Chciałem zapytać czy ktoś z obecnych tu używał noży tokarskich weglikowych ?
Wiem ze są to noże działające wyłącznie jak skrobaki, wiem ze nie zostawiają tak dobrej powierzchni jak tradycyjne HSS, wiem ze nie są to „prawdziwe” noże tokarskie i zawodowcy ich nie używają jednak powoli mysle nad zakupem jakiejś pierwszej niewielkiej tokarki tylko celem uzupełnienia warsztatu i toczenia bardzo okazjonalnego.
Jako ze używanie ich wydaje się dużo prostsze i nie trzeba wydawać kolejnej kupy siana na systemy do ostrzenia wydają się być opcją sensowną na początek.
Jeśli się mylę i zupełnie nie warto iść w tym kierunku to proszę, uświadomcie mnie bo o toczeniu wiem tyle ze się tam coś kręci 🤣

Matgregor:
Czekam czy się temat rozwinie bo mnie te dłuta zaintrygowały...
Co do tokarki to czuje ze możemy mieć podobne oczekiwania na początek, co za sprzęt Ci chodzi po głowie?

wioskomaniak:
Kup sobie po jednym nożu z węglika i stali szybkotnącej, wytocz odcinek wałka jednym, a potem drugim nożem i będziesz miał odpowiedź.

zdziebel:

--- Cytat: Matgregor w 2022-03-05 | 13:42:54 ---Czekam czy się temat rozwinie bo mnie te dłuta zaintrygowały...
Co do tokarki to czuje ze możemy mieć podobne oczekiwania na początek, co za sprzęt Ci chodzi po głowie?

--- Koniec cytatu ---

Czy zapadły już pierwsze decyzje na temat jaka tokarka na początek? Zapewne jest tu pierwsze, podstawowe pytanie jakie ograniczenia np. budżet, ilość miejsca w "wasztacie", prąd sieciowy czy siła, przeznaczenie tokarki itd.
Jestem ciekaw czym się kierowaliście i jaką firmę wybraliście?

Quasz:
@Jacku co do dłut/noży tokarskich szukaj do drewna z drobnoziarnistym węglikiem - ISO K10. Co do dłut HSS to szukaj starych - w latach '80 tych stal szybkotnąca była bardzo dobrej jakości, tutaj bardziej ma wpływ "starzenie materiału" podobny proces jest przy płytkach wzorcowych, materiał leży w deszczu, śniegu, słońcu kilka lat aż ustaną naprężenia.

Wiesz, możesz spróbować stali PM (proszkowej) są wytwarzane metoda spiekania (jak węgliki), mam akurat u siebie blanki 16x16x100 możemy z tego coś wspólnie wyszlifować, wyślij mi szkic jaki kształt by cię interesował i zrobimy  ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej