Maszyny elektryczne stacjonarne > Wiertarki stołowe / Czopiarki / Frezarki

DW vs GW

(1/2) > >>

wadas:
Cześć,
Po ostatniej większej robocie obrabiania desek na dobudówkę altanki zastanawiam się nad zakupem mocniejszej frezarki. Stolik z Juli + stara słaba frezarka "no name" dała radę, ale komfort pracy pozostawia wiele do życzenia  ;)
Zastanawiam się nad  zakupem jakiejś mocniejszej frezarki z prostą regulacja wysokości i zamontowanie jej w jakimś stoliku gotowym bądź robionym pod blatem. Jako że wiele razy przewija się Triton lub CMT z fajnym systemem podnoszenia skłaniam się do czegoś takiego, jednak patrząc na ceny plus ewentualne opcje zacząłem się zastanawiać nad jakąś używana frezarka DW. I stąd moje pytanie, jak to wygląda w waszych norkach? Czego używacie? Co się lepiej sprawdza?  Czy np taka stara Elektra Beckum TF 100 lub TF 900 ma sens? W porównaniu z Tritonen + Stolikiem? Ewentualnie co byście doradzili? Polecili?

gruduś:
Nie znam się to się wypowiem  :D. Wszystko zależy co chcesz robić. Frezarką gornowrzecionową w teorii jesteś bardziej elastyczny niż z dolnowrzecionową - możesz ją choćby zamienić w planner, albo złapać w łapę i iść z nią do materiału,  czego z dolnowrzecionową się nie da. Frezy do g-w też są tańsze - jeżeli chcesz robić różne roboty, ale oczywiście wszystko kosztem wolniejszych posuwów, konieczności dorabiania stolika, mniejszych zbiorów, itd.
 

wojo72:

--- Cytat: gruduś w 2022-08-11 | 20:12:16 --- Ty pewnie piszesz o wersji 615, która jest słabsza (900W vs 2000W i 2400W w Tritonie) i chyba nie obsługuje trzpienia 12 mm.
--- Koniec cytatu ---

Raczej gw=górnowrzecionowa, dw=dolnowrzecionowa (maszyna stacjonarna).
Ja mam starą szwedzką dolnowrzecionówkę (maszyna kombinowana z pilarką) ale znacznie częściej używam górnowrzecionowej pod stolikiem ze względu na większy wybór frezów.

wadas:
Tak chodzi mi górnowrzecionowa vs dolnowrzecionowa.
Co do wersji GW to myślałem o czymś mocniejszym wiec pewnie wersja 2400W. W 90 a może nawet 99% ma pracować jako DW wiec na pewno będzie potrzebne stolik. Obawiam się jednak o komfort wymiany frezów, czy ustawiania wysokości frezów. Druga rzecz ze raczej nie jestem raczej fanem budowania własnych stolików pod frezarki, lecz raczej gotowych rozwiązań, wiec oprócz samej frezarki jest jeszcze kwestia zakupu lub jednak wykonania stołu, przykładnicy itp, a to dodatkowe $$$. Stad tez jakiś pomysł na starsza frezarkę dolnowrzecionowa…
Na pewno taki Tryton czy inna ma ten plus ze w tym 1% można ja zdemontować i użyć w tradycyjny sposób tylko kwestia ile tak na prawdę będzie takich sytuacji…

Marizus:

--- Cytat: wadas w 2022-08-11 | 19:38:38 ---Zastanawiam się nad  zakupem jakiejś mocniejszej frezarki z prostą regulacja wysokości i zamontowanie jej w jakimś stoliku gotowym bądź robionym pod blatem
--- Koniec cytatu ---

Też tak myślałem (Bosch GOF 1600+stolik własnej roboty razem koszt około 3000zł), nawet udało zrobić się trochę desek na pióro-wpust, ale jakbym miał tego robić więcej, zdecydowanie poszedłbym w używaną DW. Cenowo wyszłoby porównywalnie, a komfort i jakość zapewne lepsza.




Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej