Maszyny elektryczne stacjonarne > Wiertarki stołowe / Czopiarki / Frezarki

Frezarka dolnowrzecionowa- co powinna mieć.

(1/12) > >>

jendrekk2:
Witam,
Po wyrówniarce, pile i grubościówce w tym roku zacząłem się rozglądać za frezarką dolnowrzecionową. Do tej pory używałem ręcznej górnowrzecionowej makity model chyba 3612, ale potrzebowałbym zrobić parę drzwi w tym roku i wydaje mi się że z dolnowrzecionową byłoby łatwiej, zresztą robiłem ostatnio deski z felcem dla kolegi na szopkę i przy takiej dolnowrzecionowej byłoby łatwiej, a tak to piła albo ręczna frezarka. Mój budżet to 2 do 3 tyś. Zapytam więc na co zwrócić uwagę przy wyborze takiej maszyny - w grę wchodzą raczej stare duże konstrukcje ( młodsze są droższe a samoróbki nie chcę). Oprócz podnoszonego stołu i przykładnicy co powinna mieć?
Po co niektóre mają lewe obroty?
Czy średnica wrzeciona ma znaczenie - 25 czy 30 mm?
Ile prędkości obrotowych powinna mieć ?
Czy wózek jest konieczny?
Pierwszy mój typ: https://www.olx.pl/oferta/frezarka-dolnowrzecionowa-CID619-IDx5AR1.html#51e2b4f02a
Za co zwrócić uwagę przy takiej maszynie oprócz luzów wrzeciona i stołu. Jak najłatwiej sprawdzić czy maszyna ma jakieś niedokładności?

DaKa_Garage:
rozumiem że chcesz zarabiać na maszynie?
jeżeli to ma być od czasu do czasu poszukaj jakiejś mocnej górnowrzecionówki na trzpienie 12 bądź 12,7 mm
a dla czego ?
frezy są dużo tańsze niż te dedykowane na dolnewrzeciono

trz123:
30 wrzeciono to taki standard. Gdy masz 30 wrzeciono a frezy 25 to nie problem ale w druga strone to juz sprawa sie komplikuje. Obroty najlepiej jesli sa regulowane. Nowe frezy wytrzymuja zazwyczaj miedzy 6 a 9 tys obr.  Wozek dobry do czopowania. Czy ci sie sprzyda to sam sobie odpowiedz. Bardziej przydatny posuw
Najwazniejsze w takiej frezarce to prosty blat zeliwny, duza waga, mocny silnik i posuw. Lepiej kupic jedna glowice z nozami wymiennymi niz uzywac tych antykow (frezy) ze zdjecia. Dobre polskie frezarki to jaroma, gomad

jendrekk2:
W tym momencie nie będzie wykorzystywana zarobkowo, ale za dobrą mocną górno-wrzecionową trzeba chyba ok 1 tyś albo więcej. No i do tego stół z regulacją żeby coś podziałać. No i czy znajdę frezy do takiej małej żeby ramiaki zrobić do drzwi dębowych.
Do górno-wrzecionowej mam teraz dostęp.
Wydawało mi się że frezy o średnicy 30 mm będą po zastosowaniu redukcji pasowały do wrzeciona 25 mm ale frezy 25 mm nie pasują na wrzeciono 30 mm???

Acar:
Sam posów w normalnym stanie to 2k.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej