Maszyny elektryczne stacjonarne > Wiertarki stołowe / Czopiarki / Frezarki

Połączenie uchwytu wiertarskiego z kołem pasowych

<< < (2/4) > >>

bushmaster:

--- Cytat: Ravenus w 2020-01-02 | 16:03:35 ---Potrzebuję wykonać połączenie uchwytu wiertarskiego poprzez trzpień z kołem pasowym.
Tylko nie mogę znaleźć z jakich elementów mógłbym zrobić takie ustrojstwo.
Trzpienie wiertarskie jakie widzę (np. morse'a) są zakończone płetwą, albo innym dziadostwem i nie wiem jak je połączyć z kołem pasowym.
--- Koniec cytatu ---
Tobie chodzi o wrzeciono z wieloklinem pewnie.
Tu masz link https://www.cnc.info.pl/budowa-wiertarki-stolowej-t27376.html

Ravenus:
No nie za bardzo ponieważ cała wiertarka będzie się obniżała, a nie samo wrzeciono
Inny przyklad

drhambone:
Kolego nie chcę CIe zniechęcać, ale chyba na ten moment masz za mała wiedzę, żeby taką wiertarkę zbudować.

Na poczatek sciągnij sobie jakąkolwiek DTR od wiertarki np. WS15 czy WS13. Zobaczysz tam tuleje (gilze) w której na trzech łożyskach (2 kulkowe + 1 oporowe) osadzone jest wrzeciono. To wrzeciono z jednej strony zakończone jest wewnętrzym stożkiem morse'a i tam właśnie montujesz uchyt. A z drugiej strony ma na kilku, kilkunastu cm nafrezowany wpust na klin. Na tym końcu pracuje właśnie koło pasowe które napędza wrzeciono.
Na gilzie masz nacięte zęby które pracują z kołem zębatym od dźwigni która podnosi i opuszcza wrzeciono. I tak to działa :)

Jak będę wieczorem w norze to cyknę CI zdjęcia, dzisiaj właśnie rozebrałem swoją wiertarkę, bo wymieniam łożyska i modyfikuję dźwignie podnoszenia- opuszczania, zobaczysz co i jak.

Pozdrawiam
Tomek

Ravenus:
Nie zniechecasz mnie, wiem że nie mam wiedzy ale ja cały czas poszukuje. Budowę wiertarke przeglądałem i oczywiście nie wszystko rozumiem bo to nie moja branża, ale lubię się uczyć i chce próbować. Dlatego napisałem na tym forum bo wierzę, że znajdę tutaj pomoc.

drhambone:
No to już połowa sukcesu :)

Zobacz, tak to wygląda u mnie, i chyba to jedno z prostszych rozwiązań:

1. Od lewej, uchwyt wiertarski osadzony na trzpieniu, który ma z jednej strony stożek skrócony B16, a z drugiej Morsa 1. Dalej wrzeciono, które od dołu ma wewnętrzny stożek Morsa 1, a od góry wałek z wpustem na klin (tym wałkim wchodzi w koło pasowe, będzie to pokazane na innym zdjęciu). Kolejny element to gilza, w którym zamocowane jest wrzeciono z naciętymi zębami, no i na koniec dźwignia z zębatką.


2. Tutaj już wrzeciono z osadzonymi łożyskami, od lewej oporowe i potem dwa kulkowe i uchwyt osadzony w stożku wrzeciona


3. Kompletne wrzeciono osadzone w gilzie


4. Tutaj widać jak gilza pracuje z zębatką dźwigni, tak właśnie wysuwam i chowam wrzeciono.


5. Koła pasowe, z prawej to w której pracuje wrzeciono góra dół, to właśnie ono napędza wrzeciono, jest przelotowe i ma klin pasujący do wałka wrzeciona


6. Wrzeciono osadzone w kole pasowym. Można nim poruszać góra-dól, ponieważ ma nacięty długi wpust na klin.


Jak by coś było niejasne dawaj znać, mogę jeszcze porobić zdjęcia zanim złożę wiertarkę do kupy.

Pozdrawiam
Tomek

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej