Maszyny elektryczne stacjonarne > Wiertarki stołowe / Czopiarki / Frezarki

Pomoc w wyborze wiertarki stołowej

<< < (2/8) > >>

jack49:
Jeszcze jedno pytanie - czy dobrze rozumiem, że w Boschu jest maksymalna głębokość wiercenia 90mm a w przypadku tego Airpressa pomimo zasięgu wrzeciona 80mm mogę wykonać otwór dużo głębszy bo na początek wiercę na 80mm a potem podnoszę stół i wiercę kolejne 80mm?

gruduś:

--- Cytat: jack49 w 2021-06-10 | 11:37:24 --- nie będę po prostu ruszał stolikiem wiertarki który będzie ustawiony na elementy o maksymalnej wielkości powiedzmy jak te co do Boscha wejdą.
--- Koniec cytatu ---
Nie do końca tak. Blat musi być ruchomy - podstawowa różnica między PBD 40 i Airpresem jest taka, że w PBD po kolumnie jeździ cała wiertarka, a w Airpresie wysokość regulujesz właśnie stolikiem a korpus wiertarki jest stały. To jednak trochę różne sprzęty.


--- Cytat: jack49 w 2021-06-10 | 11:47:23 ---Jeszcze jedno pytanie - czy dobrze rozumiem, że w Boschu jest maksymalna głębokość wiercenia 90mm a w przypadku tego Airpressa pomimo zasięgu wrzeciona 80mm mogę wykonać otwór dużo głębszy bo na początek wiercę na 80mm a potem podnoszę stół i wiercę kolejne 80mm?

--- Koniec cytatu ---
Tak. Wszystko zależy od długości wiertła jakiego użyjesz.

Specyfikacja podaje odległość wrzeciona od blatu do maks. 450 mm (musiałbym pojechać na melinę i zmierzyć ile jest w rzeczywistości). Czyli daje to maks ok. 20 cm wiercenia przy długości wiertła.
Oczywiście, od biedy zawsze można korpus przestawić o 90 stopni względem podpory i budować jakiś blat poniżej - też się da.

jack49:
Ok, coraz bardziej skłaniam się ku Airpressowi lub tego typu konstrukcji. Duża jest różnica między takim Airpressem a np. Optimum czy Proma?
Przy takim np. Optimum B20 znalazłem informację "Gwarantowana dokładność współosiowości mniejsza od 0.03 mm". Jak dla mnie norma Airpressa te 0,1mm to i tak super - nie wiem komu potrzebne jest 0,03 (no chyba, że źle rozumiem pojęcie współosiowość).


--- Cytat: gruduś w 2021-06-10 | 11:54:51 ---Specyfikacja podaje odległość wrzeciona od blatu do maks. 450 mm
--- Koniec cytatu ---
W specyfikacjach podają dwa parametry - Maks.odl. wrzeciona od stołu i Maks.odl. wrzeciona od podstawy. nie za bardzo rozumiem jak powinienem to liczyć

KolA:

--- Cytat: jack49 w 2021-06-10 | 12:12:43 ---Maks.odl. wrzeciona od stołu i Maks.odl. wrzeciona od podstawy. nie za bardzo rozumiem jak powinienem to liczyć
--- Koniec cytatu ---
Tak jak piszą. Stół nie dochodzi do samej podstawy ale możesz go obrócić na bok i materiał położyć na podstawie wiertarki i zyskujesz trochę wysokości

gruduś:
Jak w załączniku - może będzie jaśniej. Wszystko zależy od długości i jakości użytego wiertła. Te 0,1 mm jest na 10 cm do blatu - do tego dochodzi jakość samego wiertła - im dłuższe tym te odchylenia będą większe.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej