Pomoc w wyborze wiertarki stołowej

Zaczęty przez jack49, 2021-06-10 | 11:05:32

Poprzedni wątek - Następny wątek

jack49

Zaczynam się rozglądać za chyba już ostatnim większym sprzętem jaki przydałby mi się w warsztacie a konkretnie (jak można by się domyślić po tytule) chodzi o wiertarkę stołową. Najważniejsze ograniczenia to 230V i budżet - 1000-1500zł.
Z ciekawych konstrukcji jakie są polecane na forum to Bosch PBD 40 oraz Airpress 16-980.
Bosch wydaje się być mniej stabilny (jest 4x lżejszy) i ogólnie wygląda jak zabawka :-)
Airpress na papierze wygląda super ale wolałbym wiertarkę bez podnoszonego stołu. Raczej nie będę potrzebował wiercić w dużych (wysokich?) elementach a niepodnoszony stół pozwala wbudować wiertarkę w blat i wygodnie nawiercać w długich elementach.
No ale to tylko teoria powstała w moim małym rozumku a pewnie jest jeszcze 100 innych rzeczy których nie biorę pod uwagę.
Pomożecie? :-)
Ten kto chce znajdzie sposób, ten kto nie chce znajdzie powód.

ozi

Miałem Boscha - polecam, tyle tam zabawki ile we wkrętarkach czy np. kapexie, plastikowe elementy obudowa mogą sprawiać takie wrażenie
nie przeszkadzaj kobieto !!! - na forum jestem

KolA

Cytat: jack49 w 2021-06-10 | 11:05:32 Airpress 16-980
Mam posiadam, chwalę sobie.

Cytat: jack49 w 2021-06-10 | 11:05:32 Raczej nie będę potrzebował wiercić w dużych (wysokich?) elementach
Wychodzę z założenia, że jeśli to jest "raczej" to prędzej czy później będziesz potrzebował ;)

gruduś

Mam Airpressa i też chwalę - też go możesz zabudować pod stół - trzeba tylko zrobić dodatkowy stojak pod blatem dla kolumny (planuję robić blat, ale podchodzę do tego jak pies do jeża :)).
Tylko Airpress to chinol i trzeba o tym pamiętać. Ja miałem to nieszczęście, że pierwszy egzemplarz miał bicie na wrzecionie przekraczające dopuszczalną normę (Norma wg Airpress: 0,1 mm na 10 cm od uchwytu) - zmierzyłem, odesłałem (na koszt Airpressa), przysłali nową sztukę. Niestety na pytanie czy mogą ją sprawdzić zanim wyślą do mnie odpowiedzieli, że niestety nie - paczka przychodzi zapakowana z CHRL do magazynu logistycznego i jest sprzedawana.

Nawet stojąc w miejscu, można zabłądzić.

jack49

Cytat: KolA w 2021-06-10 | 11:23:30 Wychodzę z założenia, że jeśli to jest "raczej" to prędzej czy później będziesz potrzebował ;)
No właśnie dlatego nie bałem się użyć tego słowa bo niby wiem czego chcę ale różnie bywa. Na tę chwilę bardziej wyobrażam sobie wiercenie w 3m kantówce otworów co X cm niż nawiercanie otworów w 30cm elemencie.
A tak w ogóle to jaki najwyższy element mogę wsadzić pod jedną i drugą maszynę? Bo nie za bardzo chyba rozumiem specyfikacje.

Cytat: gruduś w 2021-06-10 | 11:31:35 też go możesz zabudować pod stół
Hmmm w sumie też prawda - w tym przypadku nie będę po prostu ruszał stolikiem wiertarki który będzie ustawiony na elementy o maksymalnej wielkości powiedzmy jak te co do Boscha wejdą.
Ten kto chce znajdzie sposób, ten kto nie chce znajdzie powód.

jack49

Jeszcze jedno pytanie - czy dobrze rozumiem, że w Boschu jest maksymalna głębokość wiercenia 90mm a w przypadku tego Airpressa pomimo zasięgu wrzeciona 80mm mogę wykonać otwór dużo głębszy bo na początek wiercę na 80mm a potem podnoszę stół i wiercę kolejne 80mm?
Ten kto chce znajdzie sposób, ten kto nie chce znajdzie powód.

gruduś

#6
Cytat: jack49 w 2021-06-10 | 11:37:24 nie będę po prostu ruszał stolikiem wiertarki który będzie ustawiony na elementy o maksymalnej wielkości powiedzmy jak te co do Boscha wejdą.
Nie do końca tak. Blat musi być ruchomy - podstawowa różnica między PBD 40 i Airpresem jest taka, że w PBD po kolumnie jeździ cała wiertarka, a w Airpresie wysokość regulujesz właśnie stolikiem a korpus wiertarki jest stały. To jednak trochę różne sprzęty.

Cytat: jack49 w 2021-06-10 | 11:47:23 Jeszcze jedno pytanie - czy dobrze rozumiem, że w Boschu jest maksymalna głębokość wiercenia 90mm a w przypadku tego Airpressa pomimo zasięgu wrzeciona 80mm mogę wykonać otwór dużo głębszy bo na początek wiercę na 80mm a potem podnoszę stół i wiercę kolejne 80mm?
Tak. Wszystko zależy od długości wiertła jakiego użyjesz.

Specyfikacja podaje odległość wrzeciona od blatu do maks. 450 mm (musiałbym pojechać na melinę i zmierzyć ile jest w rzeczywistości). Czyli daje to maks ok. 20 cm wiercenia przy długości wiertła.
Oczywiście, od biedy zawsze można korpus przestawić o 90 stopni względem podpory i budować jakiś blat poniżej - też się da.
Nawet stojąc w miejscu, można zabłądzić.

jack49

#7
Ok, coraz bardziej skłaniam się ku Airpressowi lub tego typu konstrukcji. Duża jest różnica między takim Airpressem a np. Optimum czy Proma?
Przy takim np. Optimum B20 znalazłem informację "Gwarantowana dokładność współosiowości mniejsza od 0.03 mm". Jak dla mnie norma Airpressa te 0,1mm to i tak super - nie wiem komu potrzebne jest 0,03 (no chyba, że źle rozumiem pojęcie współosiowość).

Cytat: gruduś w 2021-06-10 | 11:54:51 Specyfikacja podaje odległość wrzeciona od blatu do maks. 450 mm
W specyfikacjach podają dwa parametry - Maks.odl. wrzeciona od stołu i Maks.odl. wrzeciona od podstawy. nie za bardzo rozumiem jak powinienem to liczyć
Ten kto chce znajdzie sposób, ten kto nie chce znajdzie powód.

KolA

Cytat: jack49 w 2021-06-10 | 12:12:43 Maks.odl. wrzeciona od stołu i Maks.odl. wrzeciona od podstawy. nie za bardzo rozumiem jak powinienem to liczyć
Tak jak piszą. Stół nie dochodzi do samej podstawy ale możesz go obrócić na bok i materiał położyć na podstawie wiertarki i zyskujesz trochę wysokości

gruduś

Jak w załączniku - może będzie jaśniej. Wszystko zależy od długości i jakości użytego wiertła. Te 0,1 mm jest na 10 cm do blatu - do tego dochodzi jakość samego wiertła - im dłuższe tym te odchylenia będą większe.
Nawet stojąc w miejscu, można zabłądzić.

jack49

Cytat: gruduś w 2021-06-10 | 12:25:13 Jak w załączniku - może będzie jaśniej.
No tak też na początku myślałem ale czytając specyfikację PROMA E-1516B:
Maks.odl. wrzeciona od stołu 350 mm
Maks.odl. wrzeciona od podstawy 600 mm

Gdzie tam ucieka 25cm?
Ten kto chce znajdzie sposób, ten kto nie chce znajdzie powód.

gruduś

Jeżeli miałbym zgadywać to powiedziałbym, ze na kołnierzu mocującym kolumnę do podstawy i podstawie stołu - w promie wygląda na zdecydowanie wyższy niż w Airpress. Co ciekawe na zdjęciach od różnych sprzedawców ten samo model ma różne wysokości tego kołnierza :) - widzę tez zależność między silnikiem 400 i 230. Nie wiem skąd ten rozjazd - trochę to wygląda na zasadzie "co chińczyk ma to zakłada).
Nawet stojąc w miejscu, można zabłądzić.

jack49

Na zdjęciu dołączonym do aukcji z opisem który podałem nie widziałem tego kołnierza. Tak czy inaczej jest jakaś większa różnica między tym airpressem i promą czy to jeden Chińczyk?
Ten kto chce znajdzie sposób, ten kto nie chce znajdzie powód.

gruduś

Nie miałem Promy (wiertarki) więc nie wiem jak w działaniu - konstrukcje są bliźniacze, zapewne obie chińskie, ale Proma, w teorii, ma mocniejszy silnik (0,75KW vs 0,55 KW) - większy stół roboczy (300x300 vs 250x250)  większą podstawę, jest wyższa i o 20 kg cięższa. Proma ma chyba w oryginale uchwyt kluczykowy a Airpress zaciskowy.  No i oczywiście Proma jest kilkaset PLN droższa.
Nawet stojąc w miejscu, można zabłądzić.

raw

W airpressie jest lepszy stolik, masywniejszy, w promie dosyć cienki (chodzi o grubość). Miałem do czynienia z obiema wiertarkami, tyle, że proma była w starszej wersji 550w.