Normy techniczne do geometrii narzędzi

Zaczęty przez MSJZeke, 2023-11-01 | 21:18:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSJZeke

Czy ktoś z wszystkowiedzących spotkał się kiedyś z normami technicznym dotyczącymi geometrii elektrycznych narzędzi ręcznych? Np.: dopuszczalne bicie wrzeciona we frezarce, równoległość tarczy pilarki/zagłębiarki do podstawy/prowadnicy lub bicie uchwytu w wiertarce. Wiem że jest coś takiego dla dużych maszyn typu frezarki lub tokarki (DIN 8605- 8608 dla tokarek).

Quasz

@MSJZeke
Zadałeś bardzo obszerne pytanie. Co do informacji technicznych powinny się znajdować w DTR-ce o ile posiadają takie maszyny, jeśli nie to musisz się zgłosić do wykonawcy/producenta aby ci udostępnił taką informację. Spotkasz się ze ścianą, ponieważ nikt ci nie udostępni rysunku wykonawczego, możesz ich poprosić o normę wg. której jest to wykonane, sama norma też kosztuje więc 2 zderzenie...
Podstawowa tolerancja warsztatowa to IT12 ale do części wirujących, suwliwych to raczej kwestia pasowania. Zastosuj zasadę ograniczonego zaufania - im mniejsze tym lepsze :-)
Tel. 572 681 730
www.sklep.grindtech.pl

MSJZeke

Obszerne albo bardzo proste, zależy jak na to patrzeć. Jak wygląda najczęściej instrukcja do elektronarzędzi wszyscy wiemy: mało przydatna i bez informacji dotyczących zaawansowanego serwisowania. Ze znanych mi marek tylko Makita udostępnia rysunki złożeniowe.
Przykładowa norma którą podałem jest częścią DTR każdej tokarki do metalu. W niej są zawarte wymagane przez normy oraz zmierzone przez producenta wartości dotyczące geometrii wrzeciona, konika, łoża. Np w tokarkach kłowych kluczowe jest ustawienie osi wrzeciona i konika, które NIGDY nie ma prawa być idealnie współosiowe, tak więc zasada <<<  im mniejsze tym lepsze >>> nie zawsze jest poprawna.
Takich kruczków wraz z wartościami szukam dla małych narzędzi.

VelYoda

Kruczki To będzie chyba walka z wiatrakami. Złożysz dwie albo trzy normy do kupy i błąd wyniesie sumę trzech norm. Zaczniesz od graphite skończysz na festoolu.
haliaetus lub haliaetos – morski orzeł (bielik), rybołów, od gr. ἁλιαιετος haliaietos – morski orzeł (bielik), rybołów, od ἁλι- hali- – morski, od ἁλς hals, ἁλος halos – morze; αετος aetos – orzeł.

Quasz

@MSJZeke

Bicie wrzeciona tutaj: https://www.cnc.info.pl/bicie-na-wrzecionie-t23678.html

Tolerancje kątów tutaj: https://www.ans.konin.pl/images/media_pliki/file/4552_pl_5.rozdzial-iii.pdf

Jak napisał @VelYoda walka z wiatrakami, nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi, poczytaj i ułóż to sobie sam w głowie i po prostu zrób.

Tel. 572 681 730
www.sklep.grindtech.pl