Narzędzia elektryczne mobilne > Zagłębiarki / Pilarki / Wyrzynarki

Nierównoległy brzeszczot do podstawy wyrzynarki

<< < (2/3) > >>

MSJZeke:
Materiały cięte to głównie sklejka iglasta 8-21 mm, płyta wiórowa surowa 16-18, płyta wiórowa laminowana 10 lub 18 mm, lite to głównie świerk i sosna po słoju (mniej lub bardziej). Parametry według zasady "im wolniej tym lepiej , a i tak za szybko". Co do siły to możliwie pionowo z góry, tzw 45 stopni na tyłek, nigdy na boki.  Tak więc nie w technice cięcia widzę problem, a w geometrii wyrzynarki.
Do sprawdzenia pozycji brzeszczotu względem podstawy mam wycięty sprawdzian z chwytem "T" i poprzeczną belką w płaszczyźnie chwytu. Na tej podstawie mogę zmierzyć odchylenie od osi.

ux:
Nic na to nie poradzisz, chyba, że dorobisz element pozycjonujący suwak u ślusarza. Zależy jeszcze od wyrzynarki jak ma to rozwiązane. Wystarczy lekkie skrzywienie w osi i możesz zapomnieć o równym cięciu przy prowadnicy.

Jeżeli suwak nie ma luzów w osi to możesz pokusić się o dorobienie "krzywej podstawy" np. ze sklejki i przykręcić ją do oryginalnej stopy, tak żeby wyszło w jednej linii.

MSJZeke:
"Krzywą podstawę" mam już zrobioną, razem w wymienną wkładką stabilizującą brzeszczot na spodzie podstawy. Efekt cięcia przy prowadnicy bardzo dobry (nie ucieka więcej niż 1/4 mm od wyznaczonej linii). Jednak podstawowy problem techniczny pozostaje do rozwiązania. Co skorygować w wyrzynarce aby było dobrze - oś brzeszczotu w osi podstawy.

ux:

--- Cytat: MSJZeke w 2023-10-30 | 14:44:02 ---Co skorygować w wyrzynarce aby było dobrze - oś brzeszczotu w osi podstawy.
--- Koniec cytatu ---

Wyrzynarki mają trochę inną budowę suwaka, spotkałem się 3 przekrojami poprzecznymi: okrąg, kwadrat, prostokąt. Do tego dochodzi ewentualny problem krzywo umieszczonego uchwytu brzeszczotu. Załóżmy, że stopa jest w osi.

Poprawiałem wyrzynarkę graphite 58G072, w niej suwak (część 15) jest rurką, natomiast "prowadnica" wytłoczona na prasie (część 17) z podłużnym otworem miała za dużą tolerancję luzu.

Tak wygląda suwak i prowadnica:
Spoiler for Hiden:
Nowa prowadnica (po prawej):
Spoiler for Hiden:
Zaznaczony bolec, który wchodzi w prowadnicę dopiłowałem ręcznie, żeby było ciasno, ale w miarę w osi. Tu problemem był też minimalnie krzywo wgrzany uchwyt brzeszczotu, więc bolec piłowałem niesymetrycznie, żeby lekko obrócić cały suwak.
Spoiler for Hiden:
Całość w środku:
Spoiler for Hiden:
W przypadku suwaków o przekroju kwadratu lub prostokąta nie wiem czy pójdzie tak łatwo. Przed rozkręceniem sprawdź manual serwisowy dla swojego sprzętu, prześledź części w okolicach suwaka.

Przykładowo, makita 4351 suwak ma kwadratowy (część 20), 4329 - prostokątny (część 27).
Spoiler for Hiden:


Zdjęcia grafita są niemal tak stare jak Fryderyk Czoper. Swojego czasu naspuszczałem się nad tym tematem, a tą wyrzynarkę i tak używam najczęściej do rozcinania palet, bo mam lepsze. Od prowadnicy już nie tnę, chociaż kiedyś też ostro walczyłem, żeby rzaz wyglądał niemal jak po tarczy. Strata czasu trochę. Także, no.

MSJZeke:
To co pokazałeś w przypadku grphite odpowiada rozwiązaniom przyjętym przez Meec`a. Jednak tego tematu na razie nie ruszam, za słabe parametry pracy aby się z tym siłować. Główne myślę o poprawie Makity DJV181. Zacznę od zamówienia nowego kompletnego wodzika a potem zobaczymy co dalej.
Zależy mi aby po wyrzynarce już nie poprawiać małych wcięć, max 15 x 20 cm, szkoda czasu na zabawę z frezarką.
I jeszcze jedna ciekawostka z dzisiejszych prób. Przy pracy z "krzywą podstawą" i prowadnicą przy brzeszczocie boscha mam odchył w prawo, a przy brzeszczocie makity odchył w lewo (oba ok 0,5 mm na 10 cm cięcia), powtórzone w kilku próbach na płycie wiórowej laminowanej 18 oraz na sklejce 16.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej