Narzędzia elektryczne mobilne > Zagłębiarki / Pilarki / Wyrzynarki

Zagłebiarka DeWalt DWS520K

(1/39) > >>

fyme:
Witam, jako że zakupiłem sobie zagłebiarkę DeWalt postanowiłem stworzyć o niej wątek, który będę sukcesywnie uzupełniał o swoje spostrzeżenia i czy uwagi :)

No więc zagłebiarka DeWalt DWS520K.


Generalnie ciężko o niej znaleźć jakieś polsko brzmiące opinie w internecie. Ja znalazłem tylko kilka za to pozytywnych :)
DeWalt to u nas taka egzotyka. Niby można ją kupić bez żadnego problemu natomiast jakoś nie widać bumu na zakupy. Zapewne jednym z powodów jest cena. Nowa kosztuje od ponad 1700 PLN do prawie 2000 PLN. Jeśli do tego dodać niewiele opinii o niej w internecie mamy receptę na mały popyt. No bo kto wywali tyle złotówek na nieznaną konstrukcję? Za w zasadzie te same pieniądze można mieć nowiutkiego Boscha, za mniejsze Makitę a jak dołożymy kilka setek słynnego Festoola. O królu zagłebiarek czyli Mafellu również warto wspomnieć natomiast do niego trzeba dołożyć jeszcze ponad 1000 PLN.

Trochę danych:

Moc pobierana    1300 W
Moc użyteczna    690 W
Prędkość bez obciążenia    1750 - 4200 obr/min
Średnica tarczy    165 mm
Średnica otworu tarczy    20 mm
Maks. kąt odchylenia od pionu    47 °
Maks. głęb. cięcia przy 90°    59 mm
Maks. głęb. cięcia przy 90° (z prowadnicami)    55 mm
Maks. głęb. cięcia przy 45°    44 mm
Maks. głęb. cięcia przy 45° (z prowadnicami)    40 mm
Masa    5,1 kg
Długość    303 mm
Wysokość    265 mm
Tabelę z pomiarami hałasu sobie darowałem bo kogo to obchodzi :D

Na czym więc polega egzotyka zagłebiarki amerykańskiego producenta? Na systemie zagłębiania w materiał. DeWalt w tej materii poszedł własną drogą. Próżno szukać tu zagłębienia w stylu innych wiodących producentów pilarek gdzie cały zespół tnący jest po prostu na zawiasie. DeWalt ma prostowody :D A tak. Zagłębienie w amerykańcu jest trochę bardziej skomplikowane.
Można by długo opisywać ale lepiej będzie pokazać :)



Czy jest wygodne? Czy się sprawdza? Czy jest lepsze od rozwiązań konkurencji?

Jeszcze nie wiem :) Dopiero zamówiłem szynę więc na testy trzeba będzie poczekać :)

Kolejną funkcją której próżno szukać u konkurencji jest mechanizm przeciw-odbiciowy który nie pozwala zagłębiarce na przesuwanie się do tyłu wzdłuż szyny i zabezpiecza przed wypadnięciem z materiału podczas cięć wgłębnych. Oczywiście inni producenci mają swoje rozwiazania jak choćby Festool gdzie można dołożyć ograniczniki na szynie. Nikt jednak nie zintegrował takiego rozwiązania z samą zagłebiarką. Jeden szczegół mianowicie by funkcja działała zagłebiarka musi pracować na dedykowanej szynie.

I tu przechodzimy do kolejnego ficzera czyli specyficznym rozwiązaniu prowadzenia po szynie. DeWalt zaprojektował wpust w zagłębiarce po środku stopy. Dzięki temu zagłebiarkę możemy obracać na szynie i ciąć po obu jej stronach. Przyznaję fajna sprawa. Mamy do dyspozycji dwie strony szyny gdzie u konkurencji tylko jedną.

Amerykanie nie zamkneli się jednak całkiem na świat i umożliwili pracę zagłebiarki na szynach innych producentów. A tak, coś na wzór Mafella gdzie mamy własny system ale jesteśmy kompatybilni z systemem konkurencji :)  Tu łyżka dziegciu. Jeśli pracujemy na szynach innych producentów to tracimy ficzer w postaci mechanizmu przeciw-odbiciowemu. No coś za coś.

Ustawianie głębokości zagłębienia - ale to zabrzmiało ;D
No więc po mistrzowsku rozwiązał to Festool, Mafell czy Bosch gdzie mamy możliwość mierzenia z lub bez szyny. Makita dała ciała po całości bo od ustawionej głębokości musimy odjąć grubość szyny. Kto u licha pracuje zagłębiarką bez szyny? Jak rozwiązali to amerykanie? No nie tak jak u konkurencji bo ustawienie głębokości jest jedno ale z tą różnicą że uwzględnia grubość dedykowanej szyny. W zasadzie wystarczy bo jak pisałem kto tnie bez szyny?

Pochylenie zagłębiarki. Tu producenci mają rożnie. I nie piszę tu o samym pochyleniu bo pochyla się każda i tyle. Różnica tkwi w mechanizmie a raczej jego projekcie. Dajmy na to Festool nie tnie gumy od szyny przy pochylaniu. Bosch i Mafell z tego co wiem też nie natomiast Makita ordynarnie rżnie gumę antyodpryskową. Podobno bo sam tego nie sprawdzałem natomiast kilku użytkowników Makity potwierdziło problem więc można spokojnie założyć że chlasta gumę i już. Jak jest w DeWalcie? Podobno nie tnie gumy. Podobno bo takie informacje znalazłem w internecie. Sam jeszcze nie testowałem ale zrobię to na pewno :)

Po testach stwierdzam z całą stanowczością iż DeWalt nie podcina gumy przy cięciu pod kątem  Uff... :)

Wstępne podcinanie czyli ala podcinak. Niekwestionowanym liderem jest Mafell bo przy całkowitym zagłębieniu odsuwa tarczę o włos względem wstępnego zacięcia. Makita ma tylko blokadę zagłebienia tarczy co jest zapewne całkiem wygodne ale nie odsuwa tarczy. Festool w ogóle olał temat i nie zrobił nic w tej kwestii a Bosch? Niestety nie wiem :)
Jak to zrobił DeWalt? Ano poszedł w ślady Festoola i nie zrobił nic :(


Tyle suchych faktów. Postaram się odnieść do każdego z nich :) A i w pracy zarobkowej tnę Festoolem więc będę mógł porównać specyfikę pracy obu maszyn :)
Post zaktualizuję o zdjęcia mojej zagłębiarki oraz opis i przemyślenia z testów ... jak dotrze szyna :)

Bladepoland:
Piękny opis na początek  :). Teraz pozostaje czekać na testy. Wszędzie tylko Makita, Mafell, Festool i ewentualnie Bosch. A tu proszę DeWalt.

fyme:
czekam tylko na szynę :)
Na razie naprawiłem prztyczek i założyłem tarczę Festoola. I tu oczywiście zonk bo ma 160 mm i podziałkę mogę sobie schować w buty. Dewalt ma podziałkę zagłebienia dla tarczy 165 mm.

Bladepoland:
To masz sytuację dokładnie odwrotną jak ja. Mam tarcze CMT 165, a do Festoola potrzeba było 160. Owszem mogę założyć, tyle, że przytnę sobie gumę, i muszę uważać z ustawieniem głębokości do max 39mm. Jako ciekawostkę powiem, że tarcza CMT chodzi znacznie ciszej od tej Festoola. Testowałem jednak na sucho bez cięcia. Generalnie to zastanawiam się czy nie pozbyć się tych tarcz, bo jeszcze przypadkiem się zapomnę i zrobię kuku mojej zaglębiarce ;D.

fyme:
Trochę podłubałem, popatrzyłem i wygląda na to że skalę głębokości zagłebienia można regulować w pewnym stopniu. To dobra wiadomość bo być może uda się ustawić ją dla tarczy 160 mm a nie jak jest domyślnie do 165 :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej