Narzędzia elektryczne mobilne > Zagłębiarki / Pilarki / Wyrzynarki

Zagłębiarka Festool TS 55 w nowej wersji F

(1/11) > >>

wildi2:
Cześć,

Przymierzam się do zakupu zgłębiarki i wybór ostatecznie padł na Festool TS 55. Chciałem już złożyć zamówienie ale na stronach Festoola pojawiła się informacja o dostępności od kwietnia 2021 nowej wersji z literą F (np. zamiast REBQ będzie FEBQ). Poczytałem manuale od starej i nowej wersji + dzwoniłem na infolinię Festoola. Różnica będzie w zastosowanych tarczach, tzn. w wersji F tarcze o grubości 1,1-1,4 mm i szerokość cięcia 1,8mm, w starych tarcza maks 1,8mm, grubość rzazu 2,2. Podobno tarcze ze starego i nowego modelu nie będą ze sobą kompatybilne 1:1 (pomijając oczywiści konieczność nowej gumy antyodpryskowej na listwie). Silnik pozostaje bez zmian (w wersji 230V szczotkowy), o innych zmianach brak info.
Pytanie czy czekać na nowa wersję która zapewne będzie droższa i bardziej 'upośledzona' przez sterowanie procesami produkcji excelami księgowych, jak to miało miejsce np w przypadku domino DF500, gdzie w nowszych wersjach kołki ustalające zamieniono z metalowych na plastiki. In plus ma się zwiększyć jedynie szybkość cięcia ale to chyba oczywiste przy cieńszej tarczy.

Pozdrowienia

ozi:
Każda zmiana całkowitej szerokości tarczy będzie wpływała na gumę. Tak na szybko to prawdopodobnie będzie można stosować tarcze zarezerwowane do hk55 (kupiłem kiedyś tarcze Panter ale nie zauważyłem info o dopasowaniu do hk)
A jezeli chodzi o bolce w domino to miałem informacje o tym, że metalowe zostawiały ślady na materiale. Taki był powód zmiany.

wojo72:

--- Cytat: wildi2 w 2021-02-15 | 12:25:38 --- Podobno tarcze ze starego i nowego modelu nie będą ze sobą kompatybilne 1:1 (pomijając oczywiści konieczność nowej gumy antyodpryskowej na listwie).
--- Koniec cytatu ---

O nacinaniu gumy przy zmianie tarczy była kiedyś debata na starym forum (tym którego teraz nie lubimy). Konkluzja była taka że jeżeli proporcja w różnicy szerokości spieku i grubości blachy tarczy jest taka sama w nowej tarczy jak i starej to nacięcie na gumie się nie zmienia (przykładowo przy tarczy 2,0 i spiek 2,4 oraz drugiej  1,6 i spiek 2,0 nacięcie powinno pasować bo wlutowana płytka w każdej wystaje po dwie dych na stronę).

raven:
Różnica jest w cienkiej  tarczy - 1,8 oraz 600 obrotów więcej. Pewnie jedno wynika z drugiego po części. Ma to niby wpływać koniecznie na szybkość cięcia. Wcześniej chyba nie było takich cienkich tarcz na 48z w Festoolu.

Strużyn:
Czyli Festool idzie w stronę Mafella i Boscha :):):)
Może nie czekaj do kwietnia i kup już dziś sprzęt z cieńszą tarczą ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej