Ogrodowy domek dla dzieci

Zaczęty przez stasioto, 2024-09-26 | 19:55:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

stasioto

Cześć, dawno nic nie pisałem, dawno też niczego nie robiłem, ale ostatnio dzieciaki mnie zmotywowały i zacząłem w końcu budowę domku ogrodowego na palach dla nich, wrzucę parę fotek) może coś doradzicie.

gourmet

Domek to z nazwy ;) , masz pozwolenie na budowę? :D . Kawał konstrukcji. Kwadrat w prawym górnym rogu to pozostawione na drabinę?

POGROMCA_KELT

Gigant  ;D Nora niejednego kornika mniejsza  ;)

Jedyne co mogę doradzać to porządnie zabezpieczyć przed wodą i grzybami. Deski na dachu wyglądają jakby miały sporo sinizny.

Co będzie pod domkiem? Piaskownica?
:-)

stasioto

@gourmet tego kwadratu to już nie ma, takie w trakcie zdjęcie robione, a z tym pozwoleniem to wszyscy mnie straszą  ::)

stasioto

@POGROMCA_KELT Początkowo planowałem piaskownicę, ale w sumie to się jeszcze zastanowię, właśnie część desek słabo zmagazynowałem i nie przeschły, polecasz coś przeciw grzybicznego? Na dach pójdzie papodachówka. Zaraz ruszam ze ścianami.

POGROMCA_KELT

środki do usuwania sinizny. Nie używałem żadnego. Opinie o nich są różne (działają częściowo, działają dobrze, działają, ale sisniszna wraca  -zależy kogo zapytasz). Ja bym nie brał tego tylko zamalował ciemnym impregnatem jeśli Ci widok sinizny przeszkadza. A jak nie przeszkadza to po prostu zabezpieczyć żeby grzyby się w przyszłości nie rozwijały. 

Sinizna nie wpływa na strukturę, a tylko na wygląd. Mam w swojej pracowni stoły z drewnianymi nogami pokryte sinizną. Pokryte impregnatem i lakierami. Sinizna została  ;)

Dużo osób na forum poleca Remmersa na takie domki, ja robiłem impregnat i farby kryjące. Pewnie jakbym nie potrzebował konkretnego koloru pasującego do altanki to próbowałbym jednak remmersa (on jest 3w1). Niestety nie pamiętam pełnej nazwy. Gdzieś na forum się to przewijało. 

Sprawdzałeś wilgotność drewna po suszeniu? Pasuje żeby było przeschnięte chociaż do tych 12-15% aby dobrze wchłonęło to czym będziesz to później wykańczał.
:-)

stasioto

@POGROMCA_KELT Sinizna mi nie przeszkadza bo do wykończenia pójdzie farba kryjąca, wilgotności nie mierzyłem, miałem najpierw kupić drewno suszone ale cena x4 i stwierdziłem, że rozłoże w garażu i przeschnie, dałem przekładki ale te deski z dołu mokre i właśnie sinizna i grzyb., zależy mi teraz głównie żeby pozbyć się grzyba taki biały na niektórych deskac się pojawił. d
Dzięki za odpowiedź.

POGROMCA_KELT

Warto kupić wilgotnościomierz. Nie profesjonalny tylko takiego chińczyka jak ten. Sam grzyb zniknie jak drewno będzie suche. Jak zamalujesz mokre to ta wilgoć zanim z drewna ucieknie może (nie musi) zjeść jeszcze bardziej drewno.

Kiedyś u mnie w rodzinie ścieli lipę, przetarli na deski/kantówki i zostawili do suszenia na zewnątrz pod folią. Dali mi później to drewno i tak część była dosłownie zjedzona przez grzyby (spróchniała), część była wilgotna jakby wczoraj położyli do suszenia, a część była gotowa do użytku. Czasami to wszystko występowało jednocześnie na jednej desce. Próchno łatwo poznać, ale wilgotność już nie i wtedy właśnie przydawał się taki chiński wilgotnościomierz. Dobre drewno wykorzystałem na nogi do stołów w pracowni, dobre ale mokre drewno odłożyłem do suszenia (do przyszłego roku będzie ok), no a próchno pójdzie do kominka.

:-)

m9cezet

Cześć,
oprócz wilgotnościomierza do drewna polecam też zakup jakiegoś małego, taniego termometru z pomiarem temperatury - sprawdzisz sobie wilgotność i temperaturę na dole i na górze stosu. Podejrzewam, że nie masz przewiewu w garażu i dolne deski się kiszą - albo dasz wszystko wyżej albo co jakiś czas przekładaj te z dołu na górę.

stasioto

@m9cezet No z tym przewiewem masz rację, mogłem na zewnątrz ułożyć ale nie miałem czym za bardzo przykryć i wybrałem garaż, ale znalazłem w weekend stary baner reklamowy i chyba przełożę je na zewnątrz i tylko od góry przykryję. A wilgotnościomierz chiński to już od dłuższego czasu się zbieram żeby kupić może najwyższa pora.  :)
a termometr mówisz taki zwykły domowy do mierzenia temperatury powietrza, czy jakiś do drewna specjalny?

m9cezet

Cytat: stasioto w 2024-09-30 | 11:48:24 a termometr mówisz taki zwykły domowy do mierzenia temperatury powietrza, czy jakiś do drewna specjalny?

Domowy z pomiarem temperatury i wilgotności powietrza, mam taki mały (wielkości pudełka zapałek) za chyba 3 dychy kupiony. Do sezonowania drewna działa całkiem nieźle, w porównaniu z profesjonalnym sprzętem miał odchyłkę pół stopnia i ok 3% RH, dzięki niemu mam pojęcie do jakiej wilgotności jestem w stanie dosuszyć drewno.

POGROMCA_KELT

Cytat: m9cezet w 2024-09-30 | 09:42:17 temperaturę na dole i na górze stosu

Czemu chcesz mierzyć temperaturę drewna?

Cytat: stasioto w 2024-09-30 | 11:48:24 nie miałem czym za bardzo przykryć i wybrałem garaż, ale znalazłem w weekend stary baner reklamowy i chyba przełożę je na zewnątrz i tylko od góry przykryję

Jak chcesz podsuszyć to dobrze jest znać punkt startowy, czyli wracamy do miernika wilgotności drewna.

Jak drewno było już powietrzno suche (ok 12%) to może leżeć w garażu. Miałem takie deski już na swoje użycie, leżały w garażu i grzyba nie dostały. Obecnie mam takie wysuszone do 5%, leżą w domu i też grzyba nie ma.

Jak drewno masz świeże to tam wilgotność jest w granicach 30% i takie drewno trzeba przesuszyć. Możesz zbudować domek i zostawić żeby schło na domku. Pomalować dopiero jak doschnie.

Jak chcesz poukładać i wysuszyć na zewnątrz to trzeba położyć to nad gruntem, na przekładkach ok 20mm wysokości, kierunek drewna wschód-zachód, przykryć od góry, osłonić przed bezpośrednim słońcem. Czas schnięcia do 10-12% to około 2,5cm grubości desek / rok.

W garażu też może stać i schnąć, ale musisz mu dodać wentylator aby wymusić ruch powietrza i mieć ujście nadmiaru wilgoci (pion kominowy wystarczy). Nie wiem jednak czy jest to ekonomiczne rozwiązanie z wentylatorem co chodzi bez przerwy  ;)
:-)