Autor Wątek: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro  (Przeczytany 2435 razy)

Offline RadekJ

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • It's nice to be important, but it's more important
    • Jurzysta.com
Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« dnia: 2018-05-23 | 12:56:54 »
Cześć wszystkim,

Postanowiłem sie podzielić pewnym projektem który popełniłem prawie 2 lata temu, czyli obudową do Raspberry Pi które miało służyć za HTPC (Home Theater PC) czyli mówiąc po ludzku odtwarzacz mediów maści wszelakiej. Cały projekt powstał w mojej głowie odkąd Kodi (wtedy zwane jeszcze XBMC) zostało wypuszczone na Raspberry Pi. Używałem go do odtwarzania mediów z lokalnego dysku sieciowego (NAS), Youtube'a, Vimeo i paru innych. To co mnie wkurzało to fakt, że płytka leżała i straszyła gołymi kablami. Spędziłem jakieś ciężkie godziny na forach, pintereście i innych zakamarkach netu poszukując obudowy która byłaby jednocześnie estetyczna, funkcjonalna i nie wyrywała gigantycznej dziury w budżecie. Totalnie podłamany tym co było na rynku (a raczej czego nie było), postanowiłem zrobić taką sam.
Podstawowe założenia były dość proste:
  • Miała cieszyć oko - jej miejsce było koło TV i miała się wkomponowywać jako element sprzętu RTV.
  • Prosta w wykonaniu - to był mój pierwszy projekt tego typu, nie miałem też realnie zaplecza narzędziowego (poza piłą ręczną i wyrzynarką)
  • Miała miec wbudowany odbiornik na podczerwień (potem pomysł upadł na korzyść korzystania z Yatse - doskonałej aplikacji do obsługi Kodi z poziomu telefonu)
  • Dostęp do bebechów miał być prosty ze względu na instalację systemu na karcie SD który często był uaktualniany)
  • Miała być tania.
Projekt Jestem fanem sprzętu AV w stylu retro i obudów z drewna, więc wybór bardzo szybko padł na połączenie drewna i metalu. Jako że to był pierwszy mój projekt tego typu, wybór padł na prostą skrzynkę z metalowym frontem, który miał mieć wycięty otwór na wyświetlacz LCD.
Zacząłem od projektu w sketchupie, żeby ogarnąć wymiary i materiały. Po kilku próbach i błędach stanęło na ciemnym drewnie i aluminium na froncie (mosiądz i miedź były drugim wyborem, ale nie lubie takiej steampunkowej stylistyki, więc poszedłem w aluminium w neutralnym, szarym kolorze.
Pierwotny projekt w Sketchupie:
Sketchup model
Rendering w Keyshocie, po zmianie niektórych wymiarów.

Keyshot rendering of Sketchup model


Jak zdecydowałem o stylistyce zacząłem rozglądać się za materiałami. Drewno egzotyczne sporo kosztuje (patrz pkt 5) a ciężko było dopaść ścinki odpowiedniej wielkości. Stanęło więc na 8 mm sklejce (którą miałem na stanie) i fornirze z fizeliną (palisander santos).
Lista materiałów i narzędzi:
Sklejka 8 mm
Aluminiowa blacha 8x30x3mm
płyta MDF(?) 3mm
3 arkusze forniru
4 nóżki do sprzętu hifi (kupione na allegro)
wyświetlacz LCD kompatybilny z HD44780 + goldpiny (j.w.)
potencjometr 10K do regulacji kontrastu LCD
przedłużacz HDMI
Przedłużacz micro USB.
4 dystansory (takie jak do komputerowych płyt głównych)
4 magnesy neodymowe fi10 x 2mm
kilka profili metalowych
kabelki prototypowe żeńskie/żeńskie
żywica epoksydowa 2 składnikowa
klej kontaktowy
klej do drewna
klej do metalu 2 składnikowy
wodorozcieńczalny lakier do drewna (półmatowy)
lakier bezbarwny w sprayu
wkręty

Narzędzia:
Wyrzynarka
multiszlifierka
wiertarka
piła ręczna
pilniki i iglaki do metalu
lutownica
papiery ścierne różnych gradacji (80, 120, 180, 300, 500, 800)

Skrzynka...Jak że byłem wtedy noobem, miałem trochę problemów z uzyskaniem kątów prostych - ale w końcu się udało :)
https://i1.wp.com/www.jurzysta.com/wordpress/wp-content/uploads/2017/03/drewno3.jpg?w=1080
Fornir - w życiu nic nigdy nie fornirowałem (niespodzianka!) ale po obejrzeniu paru tutoriali na YT i poczytaniu trochę w necie miałem chociaz blade pojęcie o temacie. Efekt końcowy był dla mnie bardziej niż zadowalający. Trochę ciężej było na krawędziach (tylko 8 mm) ale suma summarum wyszło chyba OK. Jedynym minusem była fizelina na fornirze - po odcięciu nadmiaru po klejeniu, widać ją było na krawędziach, co wymagało dodatkowego precyzyjnego szlifowania żeby się pozbyć farfocli.
Po klejeniu i przycięciu forniru całość została przeszlifowana papierem 120 i pociągnięta 3 warstwami bezbarwnego wodorozcieńczalnego lakieru, z dodatkowym szlifowaniem 180tka między warstwami.
W podstawie wywierciłem jeszcze dodatkową siatke otworów żeby umożliwić naturalny przepływ powietrza wewnątrz na bazie różnicy temperatur.

...i problemy z montażem całości
Tutaj musiałem zrobic przystanek i zastanowić się nad tym jak zmontować bazę z górą obudowy. CHciałem żeby było jak najbardziej estetycznie, bez żadnych widocznych wkrętów ani śrub. Poczatkowo miały to być wkręty montowane w podstawę, ale pomysł zarzuciłem ze względu na bujanie się z gwintowaniem profili metalowych których chciałem użyć.

Przeglądając logi projektowe na Bit-tech.net natknąłem się na rozwiązanie bazujące na magnesach. Standardowe ferrytowe były za słabe do tego celu, ale neodymowe już jak najbardziej dawały radę, więc na takich właśnie stanęło. Kupiłem kilka 10 mm o grubości 3mm które przykleiłem na żywicę epoksydową, nawiercając wcześniej na 3 mm w tym miejscu podstawę. w ten sposób osadzone były na równi z płaszczyzną. Do kompletu wkleiłem kątowniki na ścianki górnej części. Całość trzymała się zaskakująco mocno i wytrzymywała nawet dość energiczne potrząsanie.
https://i2.wp.com/www.jurzysta.com/wordpress/wp-content/uploads/2017/03/magnes.jpg?w=1080
https://i1.wp.com/www.jurzysta.com/wordpress/wp-content/uploads/2017/03/mocowania.jpg?w=1080
c.d.n.

Offline RadekJ

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • It's nice to be important, but it's more important
    • Jurzysta.com
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-05-23 | 13:08:54 »
Przedni panel
Kawałek aluminium który kupiłem miał całkiem sporo plam i różnego rodzaju zadrapań, więc pierwszym krokiem było odtłuszczenie i przeszłifowanie całości żeby się tego wszystkiego pozbyć.
Zacząłem od 150tki i jechałem w górę aż do 800. Początkowo planowałem jechac dalej, aż do 2500 żeby uzyskać błyszczącą powierzchnię ale pomysł zarzuciłem i pozostałem przy pierwotnym pomyśle z efektem szczotkowanego aluminium. W tym celu pr******chałem kilka razy papierem 300tką pilnując żeby posunięcia były równoległe (przymocowałem w tym celu listwę prowadzącą.
Przed szlifowaniemhttp://www.jurzysta.com/wordpress/wp-content/uploads/2017/03/alu1.jpg
Po szlifowaniu:http://www.jurzysta.com/wordpress/wp-content/uploads/2017/03/alu2.jpg
Następnym krokiem było zrobienie otworu na wyświetlacz LCD. Zamaskowałem wszystko żółtą i niebieską taśmą malarską, a następnie wyciąłem otwór i pojechałem z grubsza wyrzynarką. Detale obrobiłem potem iglakami.http://www.jurzysta.com/wordpress/wp-content/uploads/2017/03/alu3.jpg
Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro


Przymocowanie LCD tyło kolejnym problemem. Początkowo plan zakładał przymocowanie 4 śrubami imbusowymi wpuszczonymi we front tak, że powierzchnią zlewać się mały z główną płaszczyzną. Ale oznaczałoby to że stracę gładką powierzchnię na froncie. Koniec końców kupiłem 4 gwintowane tulejki i przykleiłem je na klej epoksydowy w miejscach gdzie powinny znaleźć się śruby. efekt końcowy nie jest super czysty od wewnątrz (bo trochę mnie to waliło), ale z zewnątrz wygląda świetnie.Użyłem też 2 metalowych kątowników żeby zamocować przedni panel do podstawy.
« Ostatnia zmiana: 2018-05-23 | 13:14:06 wysłana przez RadekJ »

Offline KolA

  • Administrator
  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7175
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-05-23 | 13:10:21 »
Postanowiłem sie podzielić pewnym projektem
I to dobre jest! Też mam dwie malinki (jedna jako serwer druku i NAS a druga właśnie HTPC) i obudowa w planach jest gdzieś tam kiedyś ;)

Offline RadekJ

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • It's nice to be important, but it's more important
    • Jurzysta.com
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-05-23 | 13:15:09 »
OK nie wiem o co kaman, część zdjęć mi wchodzi a część pokazuje środkowy palec :/ Wszystkie z mojego hostingu albo z CDNa Wordpressowego... ma ktoś jakis pomysł?

Offline RadekJ

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • It's nice to be important, but it's more important
    • Jurzysta.com
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-05-23 | 14:33:30 »
Tylny panel

Jako że całość miała być w stylu retro, podstanowiłem wykorzystać do tego kawałek cienkiego MDFu (płyty pilśniowej?), tak żeby uzyskac efekt jaki jest w starych odbiornikach radiowych. Akurat zalegała mi taka po jakiejś rozpadniętej szafce z Ikei więc nadawała się idealnie.Wyciąłem otwory na wszystkie potrzebne gniazda (zasilanie, HDMI, USB, Ethernet) a potem nawierciłem siatkę otworów wentylacyjnych. Efekt nie był rewelacyjny, na pewno dużo lepiej byłoby to przepuścić na wycinarce laserowej, ale cóż, pierwsza taka ręczna robota :)
Elektronika, przewody i ustawienia sprzętu.Wyświetlacz przymocowałem do przedniego panelu 4 "komputerowymi" śrubkami, to samo w przypadku płytki z RPi (musiałem odrobinę powiększyć otwory montażowe w płytce - dosłownie kilka ruchów iglakiem) i zabrałem się za przewody. Do podpięcia wyświetacza do RPI użyłem tutoriala który możecie znaleźć tutaj: https://andypi.co.uk/2013/09/04/andypi-lcd-kit-soldering-instructions/. Podłączyłem przedłużki do HDMI i microUSB, załadowałem obraz OSMC na karte microSD i odpaliłem cały system.System wystartował poprawnie, ale z braku odpowiednich ustawień, wyświetlacz nie pokazywał nic, tylko się podświetlił (jak się później okazało popieprzyłem ustawienia kabli, ale uznajmy że to się nie stało. Nauczka na przyszłość: nie bierz się za takie rzeczy o 1 w nocy gdy ledwo patrzysz na oczy. W tym miejscu podziękowania należą się ludziom z fejsbukowej grupy MalinowePi którzy pomogli mi w rozwiązaniu problemu). Żeby wszystko zadziałało potrzebowałem 2 rzeczy: uruchomionego demona LCDd i wtyczki LCDProc do Kodi. Nie będę się wdawał w szczegóły bo to forum o stolarce ;) Jak ktoś ma pytania to podbijajcie na priv.
Podsumowanie
Jestem całkiem zadowolony z tego jak to wszystko wyszło. Biorąc pod uwage fakt że 90% rzecyz uczyłem się na tym projekcie, jestem mega zadowolony jak wyszła od strony wizualnej, jak działa i się zachowuje. Jakby nie patrzeć, jest daleka od ideału, zwłaszcza jeśli chodzi o zarządzanie kablami wewnątrz :D .
Co bym zmienił:
- zamiast sklejki pewnie jakiś MDF
- użyłbym zwykłego forniru zamiast tego z fizeliną. Może trochę ciężej z klejeniem ale za to pewnie mniej pieprzenia się z farfoclami na krawędziach.
- dopieściłbym trochę przód - krawędzie są jeszcze trochę surowe, ale zabrakło mi cierpliwości.
- tył zleciłbym pewnie do wycięcia laserem, żeby było troche precyzyjniej.

Galeria:https://i1.wp.com/www.jurzysta.com/wordpress/wp-content/uploads/2017/03/final1.jpg?fit=1920%2C1080
« Ostatnia zmiana: 2018-05-23 | 14:40:06 wysłana przez RadekJ »

Offline RadekJ

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • It's nice to be important, but it's more important
    • Jurzysta.com
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-05-23 | 14:39:35 »
Ehh nie wiem czemu nie weszły mi wszystkie zdjęcia. Tutaj kilka w załączniku.
A całość loga w wersji angielskiej znajdziecie tu: http://www.jurzysta.com/raspberry-pi-case/

Offline DaKa_Garage

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2842
  • Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga;
    • DAKA GARAGE
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-05-23 | 18:11:01 »
E no Panie moje oczy widzą piękną obudowę :D Brawoo

Offline aniol

  • Aktywny użyszkodnik
  • ***
  • Wiadomości: 129
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-05-23 | 20:00:09 »
Jak dla mnie bomba, z tym nie porządkiem z kablami to bez przesady, krótszych już chyba nie ma na rynku, a żeby zrobić takie na miarę to pitolenia sporo z lutowaniem. Chociaż z drugiej strony Cię rozumiem, moje oko też cieszą ładnie ułożone kable, mimo że z reguły tylko ja wiem o tym, że są ułożone:)
"Dwóch do jednej myszki to za dużo." - dr R.G.

Offline Puzii

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1991
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-05-23 | 20:13:27 »
Bardzo mnie się podoba! ;)  Zwłaszcza dobór kolorów, przez co ten panel fornirowany wygląda na pierwszy rzut oka jak szczotkowane amelinium  :)
Mam na ten  temat swoje zdanie, ale się z nim kategorycznie nie zgadzam!

Offline RadekJ

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • It's nice to be important, but it's more important
    • Jurzysta.com
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-05-23 | 21:46:50 »
krótszych już chyba nie ma na rynku
no chyba faktycznie nie ma. Zamawiane od chinoli z AliExpress, miałem stres czy w ogóle będą działać.
Całość traktowałem jako swego rodzaju eksperyment czy w ogóle podołam i jak to wyjdzie. Jak teraz patrzę jest od pyty niedoróbek i krzywizn, po drodze 3 razy zmieniała się koncepcja (w oryginale miała być większa i mieścić jeszcze dysk na USB i mieć czujnik podczerwieni). Ale w sumie jestem mega zadowolony. Dodatkowo po tym jakie miałem jazdy z uruchomieniem tego wyświetlacza (trzeba było robic cyrki z podmianą bibliotek, bo te od RPi v1 nie działały z 2).

Co prawda teraz robi głównie za ozdobę, bo odkąd pieprznął mi piorun w instalację elektryczną to straciłem w niej wyjście HDMI i przesiadłem się na MiBoxa. Działa na niej tylko serwer druku, SickRage do automatycznego ściągania seriali i Transmission jako klient torrenta.

moje oko też cieszą ładnie ułożone kable, mimo że z reguły tylko ja wiem o tym, że są ułożone:)
U mnie następnym etapem jest obudowa na cały komputer z przezroczystym bokiem (zjeżdżają własnie do mnie surowce), coś jak robił @marek20, a tam w kablach ordnung być musi.

Online Mery

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10323
    • sklep www.gizmogaraz.pl
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #10 dnia: 2018-05-23 | 21:58:18 »
Bardzo mnie się podoba!   Zwłaszcza dobór kolorów, przez co ten panel fornirowany wygląda na pierwszy rzut oka jak szczotkowane amelinium 

nie pij już tego piwa ;) bo to jest amelinium :P

Aluminiowa blacha 8x30x3mm

;D

Offline RadekJ

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • It's nice to be important, but it's more important
    • Jurzysta.com
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #11 dnia: 2018-05-23 | 22:03:21 »
Dorzućmy
Kawałek aluminium który kupiłem miał całkiem sporo plam

:D

Offline Puzii

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1991
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #12 dnia: 2018-05-23 | 22:22:07 »
Hłe hłe, zrozumiałem,że panel tyszz fornirowany :D
Mam na ten  temat swoje zdanie, ale się z nim kategorycznie nie zgadzam!

Offline eso

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2141
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #13 dnia: 2018-05-23 | 22:41:42 »
Zaje**ście wyszło !

Offline RadekJ

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • It's nice to be important, but it's more important
    • Jurzysta.com
Odp: Obudowa do Raspberry Pi w stylu retro
« Odpowiedź #14 dnia: 2018-05-23 | 23:41:16 »
Hłe hłe, zrozumiałem,że panel tyszz fornirowany :D
Tak, fornirowałem aluminium folią aluminiową, żeby za nudno nie było!