Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Jak to zrobić? / Odp: Jak wykonać boki dużej donicy drewnianej?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez VelYoda dnia Dzisiaj o 15:26:56 »
widzę że dopisałeś coś kiedy tworzyłem rysunek  ;D
2
Jak to zrobić? / Odp: Jak wykonać boki dużej donicy drewnianej?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez VelYoda dnia Dzisiaj o 15:25:02 »
podejście dobre tylko żeby się obwody zewnętrzy i zewnętrzny zgadzały na górze i dole to trzeba zrobić podwójny trapez.
Jeden góra dół a drugi wynikający z połączenia klepek do siebie. coś ten koślawy rysunek.
3
Takie tam.. / Odp: Powalone zdjecia, teksty i dowcipy z neta!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ux dnia Dzisiaj o 15:19:47 »
4
Jak to zrobić? / Szczotkowanie stołu pod lakier
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mateosj dnia Dzisiaj o 15:01:01 »
Witam, kolega poprosił mnie o debowy stół. W warunkach amatorskich wykanczam wszystkie powierzchnie olejem. Kolega jednak chce zebym polozyl lakier z bejca co nie jest problemem bo taka robote zlecę firmie zewnętrznej. Jednak przed musze przygotowac matetial pod taka operację. Jak to właściwie zrobic?
5
Strugarki / Grubościówki / Szlifierki / Wymiana łożysk Hammer A3
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Jabbbbba dnia Dzisiaj o 14:58:50 »
Cześć,

Pokusiłem się ostatnio na wymianę łożysk wału w moim leciwym Hammerze A3 31. Maszyna od jakiegoś czasu wyła, grzało się kółko od paska napędowego i sam wał od strony przystawki wiertarskiej. Oczywistością było, że chodzi o przetyrane łożyska. Rozmontowałem maszynę - łożyska okazały się zjedzone do cna, wymieniłem je na nowe, poczyściłem co się da i zabrałem się do składania wszystkiego do kupy. Tak jak widać na focie, wszystkie elementy wału osadzone są na dwóch frezowanych metalowych blokach, które mocowane są do obudowy śrubami. No i tutaj pojawia się problem... Nie mam pojęcia jak ustawić oba bloki względem siebie, tak aby osadzone w nich łożyska nie miały bocznych naprężeń - a tym samym pracowały w nieprawidłowy sposób skutkujący przegrzewaniem. Nie widzę w żadnym miejscu obudowy np. frezowanego elementu, który mógłby być punktem odniesienia do obu płaszczyzn, aby ustawić je idealnie równolegle względem siebie. Jedyne co mogłem zrobić to zmierzyć suwmiarką odległości końców wału od lewej rozpórki oraz odległości pomiędzy frezowanymi płaszczyznami bloków z lewej i prawej strony. Niestety wydaje mi się, że jest to za mało. Po złożeniu maszyny i jej uruchomieniu wyraźnie czuć, że łożyska się grzeją. Wystarczy 5 min pracy bez obciążenia, żeby końce wału rozgrzały się do temperatury uniemożliwiającej ich dotknięcie gołą dłonią. Podczas pracy maszyny nie słychać żadnych niepokojących dźwięków, nic też nie wpada w wibracje.
Może ktoś z was przerabiał ten temat, albo patrzył na ręce serwisantowi Feldera, który wymieniał łożyska w waszych maszynach?




Z góry dzięki za pomoc,
M
6
Jak to zrobić? / Odp: Jak wykonać boki dużej donicy drewnianej?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Majsterklepka dnia Dzisiaj o 14:58:18 »
Ja bym do tego podszedł prościej. Skoro górna średnica donicy ma 80cm to jej obwód ma zgodnie z ze wzorem ob. górny = 3,1415*80 ≈ 251,32 cm. a ob. dolny  = 3,1415*60 ≈ 188,49.  Ponieważ ilość klepek u góry jak i u dołu jest taka sama to zakładając szerokość klepki 6,6 cm to na górny obwód wejdzie (gdzie n to ilość klepek) n= ob. górny / szerokość klepki tj. n = 251,32/6,6 ≈ 38,08. Czyli potrzebujesz 38 klepek. Skoro masz 38 klepek to ta ilość musi się rozłożyć tez na dolny obwód. Jedyne co możesz zmienić to szerokość klepki . Tak więc dzielimy dolny obwód przez ilość klepek i wychodzi nam szerokość klepki z drugiej strony. czyli 188,49/38 ≈ 4,96 cm. Przy takim podejściu jak przedstawiłem uzyskasz 38-miokątną donicę (nie będzie idealnie okrągła tylko będzie wielokątem, czym węższa klepka tym bardziej donica zbliżona będzie do okręgu). Mam nadzieję, że w miarę jasno to wyjaśniłem.

Pozostaje kwestii policzenia nie tylko zbieżności klepki ale też różnicy szerokości klepki w stosunku do powierzchni zewnętrznej (górnej) i wewnętrznej (dolnej) a co za tym idzie odpowiedniego kąta. Ten kąt zależy od ilości klepek. Ten kat można wyliczyć ze wzoru  kat= 360/(n*2) gdzie n jest ilością klepek.
7
Takie tam.. / Odp: szybkie pytanie - szybka odpowiedź
« Ostatnia wiadomość wysłana przez MatC dnia Dzisiaj o 14:42:43 »
Tak na marginesie dyskusji o kamieniach to, że też wam chce się w to bawić.
Ja od kiedy odkryłem folie ścierne to już wiem, że nigdy nie wrócę do kamienia.
Jak używałem papieru, to myślałem, że potrzebuję kamieni. Kupiłem kamienie i okazuje się, że folie byłyby lepsze (nawiasem, pierwszy raz widzę takie cudo). To od razu mi powiedzcie, za czym mam wzdychać, jak się za czas jakiś przerzucę na te folie? :)
Ta cała babranina, o której wspominasz, ma swój urok, na który może sobie pozwolić amator, dla którego czas nie jest priorytetem w takim dłubaniu. O ile rzecz jasna nóż jest po tym ostry.
Na jakiej grubości szkła używa się tych folii i czy szybko się degradują?

hmm, nie mam jakiegoś ustalonego schematu powtarzalnego, trę, co jakiś czas sprawdzam palcem, wycieram aż do momentu kiedy zdaje mi się że jest ok :) , co do siły też jakoś nad tym się nie zastanawiałem, gdybym miał opisać wychodzi mi że dociskam miernie/średnio/miałko - nie nazwał bym tego ani gładzeniem ani szorowaniem, ruchy - posuwisto-okrężne ;D , aa i jak gra muzyka to czasami biodrami ruszam jak bajadera ;D
Dzięki, czyli trzeba się z nimi obyć i tyle. :)
8
Takie tam.. / Odp: szybkie pytanie - szybka odpowiedź
« Ostatnia wiadomość wysłana przez pinkpixel dnia Dzisiaj o 14:09:11 »
Jak u Was wygląda sprawa nacisku i czasu ostrzenia w trakcie honowania? Na filmach widzę, że jedni głaszczą delikatnie, inni przeciwnie. Jakieś wskazówki?


hmm, nie mam jakiegoś ustalonego schematu powtarzalnego, trę, co jakiś czas sprawdzam palcem, wycieram aż do momentu kiedy zdaje mi się że jest ok :) , co do siły też jakoś nad tym się nie zastanawiałem, gdybym miał opisać wychodzi mi że dociskam miernie/średnio/miałko - nie nazwał bym tego ani gładzeniem ani szorowaniem, ruchy - posuwisto-okrężne ;D , aa i jak gra muzyka to czasami biodrami ruszam jak bajadera ;D
9
Takie tam.. / Odp: szybkie pytanie - szybka odpowiedź
« Ostatnia wiadomość wysłana przez jpyt dnia Dzisiaj o 14:08:07 »
gdzie kupujesz folie i jakie?
Kupowałem w sklepie, którego już nie ma. Tutaj na szybko teraz wygoolowane: https://somap.pl/pl/p/Folia-scierna-ziarnistosc-3000/2942
Najlepsze folie są od 3M (takie ja posiadam).

Mam 5 micronów (odpwiednik 4000 w kamieniu), 3 microny (odpowiednik 7000)  i 1 micron (odowiednik 22'000).  1 micron to już daje lustro na nożu.
tutaj kalkulator do przeliczeń:  https://www.bestsharpeningstones.com/article_details.php?id=1&article_name=Micron%20to%20Grit%20Conversion%20Calculator

10
Takie tam.. / Odp: szybkie pytanie - szybka odpowiedź
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Zikks dnia Dzisiaj o 13:58:12 »
Jak na rysunku. Przy połączeniu prostopadłym płyt stopę ruchomą przykładam do zewnętrznych płaszczyzn odniesienia. A w tym przypadku mam raz kąt 45st. a drugi raz 135 st. którego na domino nie mogę ustawić.

Nie frezujesz pod łącznik domino równolegle do wieńca tylko w obu przypadkach prostopadle do powierzchni łączonych ;)

Czyli jak mniemam musze wtedy zastosować kołek domino max 4x20?
Strony: [1] 2 3 ... 10