Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Lakiery / Odp: Matowe wykończenie forniru
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Qiub dnia Dzisiaj o 00:35:26 »
polece ci polllaka supreme mat.

2 dni u konczysz to od 1000 do 6000
potem to juz kamien
2
Jak to zrobić? / Odp: Olejowany blat dębowy - źle reaguje na wodę
« Ostatnia wiadomość wysłana przez pinkpixel dnia Wczoraj o 23:40:14 »

Pomyslalam, pewno brak gruntu/ impregnatu. Ide dzis po takowy do casto a pan mi mowi, zebym zadnych impregnatow nie brala tylko na surowe drewno polozyc olej- chicby osmo.
Prawde powiadal?


Tak. Impregnat może zmniejszyć lub wręcz uniemożliwić wchłanianie oleju. Olej jest sam w sobie impregnatem.


@Izolda czytając o Twoich przygodach z odnawianiem i bejcowaniem myślę sobie że powinnaś wypróbować ileś sposobów by wybrać ten który spełni oczekiwania i jego wykonanie bedzie Tobie podchodziło, każdy z nas ma tutaj jakieś swoje własne podejście i ulubione preparaty. Jak czytałem o tym bejcowaniu lakierobejcą krzeseł i napisałaś że pomimo zastosowania się do zaleceń coś nie wyszło, powstały zacieki to mam taką sugestię, powinnaś poszukać produkty (bejcy, lakierobejcy) która będzie wolniejsza w działaniu, lakierobejce akrylowe i wszelkie bejce wodne, spirytusowe, nitro - one dość szybko się wchłaniają lub szybko stają się suche, jak nakłada się je na duże powierzchnie lub skomplikowane kształty nietrudno o nierówne położenie, przez nierówne mam na myśli że przy takich "szybkich" preparatach na łączeniach dwóch miejsc nakładania może dojść do nawarstwiania, zamiast jednej warstwy otrzymujemy 2 nałożone warstwy, trudno jest te preparaty nakładać mokro na mokro. Więc może rozwiązaniem były by takie które dają ciut więcej czasu, nie tak szybko się wchłaniają - są bejce żelowe albo olejne, które wchłaniają się dużo wolniej przez co łatwiej zapanować nad równomiernym pokryciem, są też lakierobejce alkidowe, które też schną dużo wolniej przez co nakład się je mokro na morko, wadą jest że ich czas schnięcia jest dłuższy niż takich akrylowych, ale moim zdaniem są warte stosowania.


Sądzę że olejem, który bedzie najmniej problematyczny będzie duński https://allegro.pl/oferta/danish-oil-500ml-rustins-olej-dunski-promocja-9864051627 on jest bardzo płynny, niemal wodnisty w stosunku do większości olejowosków, można dobrze kontrolować jego nakładanie i nakładać go wcierając gałgankiem, miejsce przy miejscu. Ma tendencję do przyciemniania drewna. Zrób próbę z nakładaniem pierwszą warstwę nałóż szmatką dość obficie i po ok 20 minutach zetrzyj papierowym ręcznikiem nadmiar, rozcierając. Odczekaj z 4h (trochę inaczej niż zalecenia producenta) i zacznij wcierać kolejną porcję już nie obficie ale tak miejsce przy miejscu polerując tym gałgankiem, odczekaj z 10-20 minut znów zatrzyj papierowym ręcznikiem, po godzinie sprawdź ręcznikiem papierowym czy jest w miarę sucho, jeśli jest wetrzyj kolejną porcję i tak powtarzaj do momentu kiedy nie zaobserwujesz że olej już trudno albo wcale się nie wchłania, zetrzyj nadmiar papierowym ręcznikiem, (chodzi generalnie o nakładanie niewielkich porcji, zacieranie i nie dopuszczenie do wytworzenia się wierzchniej warstwy) odczekaj z 12-24h i spróbuj takiem lekko zwilżonym/niecieknącym gałgankiem zatrzeć ostatnią warstwę, również na koniec ścierają/zacierając ją po ok. 20 minutach papierowym ręcznikiem.
Drewno pod ten olej przygotuj sobie papierem 120.


Drewno surowe możesz też zabezpieczać i barwić jednocześnie woskami, lub woskiem wykańczać powierzchnie po olejowaniu ale też lakierowaniu/malowaniu.



3
Wątki warsztatowe / Odp: Warsztat by Piotrek
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stasiek dnia Wczoraj o 22:27:15 »
to w okolicach cen, jakie trzeba zapłacić w hurtowniach u mnie w okolicy.
Czyli to co teraz wysuszyłeś w jakiej cenie i jaka grubość, długość

Z jakością oczywiście 100% racji. Temat trudny i dla mnie są to ciągłe odkrycia. Nie wiem, trzeba chyba byc stolarzem ze stuletnim stażem żeby o drewnie wiedziec prawie wszystko.
Widzę natomiast, że wpływ suszenia na dechy jest ogromny. I tak jak pisałem, te, które dosuszałem zachowują się lepiej. Trzymałem też deski w tunelu foliowym, takim pod uprawę papryki etc. ( pustym oczywiście) Tam warunki bywają skraje i pęknięć będzie sporo. Ale jednak materiał jest dużo bardziej odprężony. Deski, które nie widziały suszarni a doszły tam do 7-8% nie wyginają się po struganiu, nie kręci ich jak śmigła. Może to też zasługa tego, że wcześniej po kilka lat się sezonowały na sztaplu i miały te realne 13-14%  w przekroju latem. 
4
Lakiery / Odp: Matowe wykończenie forniru
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stasiek dnia Wczoraj o 22:16:57 »
Chodzi ci o renowację czy malowanie od zera?
Bo renowacja forniru to nie dla mnie. Nie znam się, a nie jest to łatwy temat.
Co do matowego lakieru to w zasadzie każdy profesjonalny dwuskładnik się nada. Czy to będzie Kemichal, Adler, Heidelberg to będzie ok.
Kupujesz coś w glossie g3-g5 i malujesz. Są tez takie niby 0 gloss.
Wiadomo, że takie elementy jak pokazujesz najlepiej pomalować natryskiem. Będzie dokładnie tak jak na zdjęciu. Ważne tylko żeby czytać kartę techniczną. Jak ma być podkład (pod poliuretan np) to ma być. Jak producent nie nakazuje to nie musisz. Ja używam Kemichala, poliakryl, wielowarstwowy i nie wymagany jest podkład. Przy litym pierwszą warstwę dajesz z większą ilością rozpuszczalnika żeby dobrze spenetrowało. Na to warstwa końcowa albo dwie. I tyle. Jak cokolwiek malowałeś pistoletem to dasz radę. To nie jest samochodowe czarne uni czy tam jakaś wielokolorowa perła, że trzeba mieć skilla żeby wyszło ładnie.
5
Pomiary i trasowanie / Odp: Kątowni ciesielski/stolarski - akceptowalny błąd
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Mery dnia Wczoraj o 21:58:33 »
jako wzorcowy używam tego maleństwa

https://gizmogaraz.pl/produkt/precyzyjny-katownik-90st-9x6cm-shinwa/

do znaczenia najcześciej używam ten

https://gizmogaraz.pl/produkt/katownik-limit-151250206-regulowany-15-cm/

do większych rzeczy kątownik ciesielski E30

7
https://www.napad.pl/produkty-1628-10589-przepust-szczotkowy-do-szafy-rack-psz-tb34

ten odpada bo jest na 19' na poziom. szukalem przepustow juz do 24U na szafy rack, albo nawet 42U, ale to sa juz systemy organizacji kabli a nie przepusty. Ale 1 link jest super. Mozna to dociac i zrobic frez i wpuscic w blat.

Dzieki za info o szczotkach uszczelniajacych - bede tam szukal. Moze cos fajnego jeszcze bedzie ;)
8
Jest takie coś jak " uszczelka szczotkowa" tylko mogą być mieć  za krótkie włosie lub zbyt twarde.
Lub przepusty kablowe szczotkowe jak krótkie to może kilka tak jak było rozpatrywane.
Poza tym na początek kupić ten mniej doskonały i mieć czas na poszukiwania.
https://allegro.pl/oferta/szczotka-uszczelniajaca-drzwi-brame-katowa-h-55mm-2m-11547913748
https://www.napad.pl/produkty-1628-10589-przepust-szczotkowy-do-szafy-rack-psz-tb34
9
Wytnij otwór, wyrównaj frezem i oklej abs.

taki jest plan żeby to zrobić.

Potrzebuje szczotki bo biurko będzie albo dostawiane do ściany prawej (bez okna i parapetu), albo do ściany z parapetem i oknem. pod spodem mam listwę PDU na 12 gniazdek podłączona pod UPS (będzie podwieszany pod biurko) i system do organizacji kabli.  Teraz to wszystko wychodzi w narożniku (ścięty na 45st.), ale biurko będzie przebudowane i szukam przepustu. Wtedy będę mógł tez zamontować uchwyty na monitory podwójne albo poczwórne.

Znalazłem przepusty do podłóg technicznych, ale jeden jest w USA i sprawdzenie niewymiarowej paczki mnie zabije
a) https://www.mockett.com/grommets-wire-management/wire-managers/brext.html?color=254&size=536

Wiec szukam czegoś w Polsce, albo Niemcy. Przecież taki przepust do mebli nie może być produkowany tylko przez 1 firmę....

10
Wytnij otwór, wyrównaj frezem i oklej abs. Jak nie umiesz to możesz użyć zamiast abs kątownika aluminiowego, który łatwo się docina i możesz polakierować na dowolny kolor. Tylko te szczotki ...
Strony: [1] 2 3 ... 10