Narzędzia ręczne > Strugi / Ośniki

ARTYKUŁ: Kąty natarcia w strugach ręcznych

<< < (5/6) > >>

Trdm:

--- Cytat: esortodox w 2018-04-26 | 10:17:02 ---
--- Cytat: Fulicarius w 2018-04-26 | 09:19:09 ---Masz tu od razu pomysł na kolejny temacik - czym są strugi low angle i czym różnią się od klasycznych? Które do czego i dlaczego?

--- Koniec cytatu ---

Marek chyba nie zrozumiałeś mnie do końca :) Nie ma sensu na ten temat pisać artykułu. Strug low angle to taki który ma niski kąt natarcia (nieważne czy bevel up czy down) a większość myśli ze to taki który ma fazę noża do góry. Popatrz na te dwa zdjęcia:

Zdjęcie nr 1. Strug z niskim kątem natarcia (łoże 12 stopni, faza noża 25 stopni)




Zdjęcie nr 2. Strug z wysokim kątem natarcia (łoże 12 stopni, faza noża 38 stopni)




Widzisz różnicę? :)

--- Koniec cytatu ---

a ja bym z przyjemnością kupił nóż do tego struga,...nie ma szukam od dawna :(

max_pwr:
Mała dygresja na temat leża ostrza z ang. "frog", nie wiem czy słusznie tłumaczymy to z pierwszego i obecnie najcześciej spotykanego znaczenia, czyli żaba (płaz). W języku angielskim słowo frog dotyczy również części kopyta końskiego czyli strzałki. Jej kształt oraz powszechna znajomość terminu dotyczącego koniarstwa w czasach wprowadzenia tej nazwy może wskazywać na bardziej odpowiednie tłumaczenie tej nazwy dotyczące ang. "Horse hoof" :)

Łukasz Giergasz:
max_pwr - bardzo ciekawa hipoteza, nie słyszałem a może być prawdopodobna
prus - szacunek, jestem zaskoczony bo wiesz co godosz ;-)
Stavros - przez pięć lat mojej obecności na "oryginalnym" forum nikt nie wrzucił tyle wiedzy na temat strugów co Ty w dwóch artykułach
I jeszcze jedno - ktoś z kolegów na poprzedniej stronie wątku przyznał się do czerpania wiedzy na temat strugów ze strony dluta.pl...
Muszę się do czegoś przyznać - trochę za tym stoję i jest mi...wstyd :-[ Rzeczywiście napisałem dla DLUTA.PL artykuł na temat strugów (oparty głównie na ofercie LieNielsena) ale artykuł zawiera błędy i nie do końca jet to moja wina. Np. kwesta nazewnictwa - Nr 5 nazwałem "strugiem uniwersalnym". To oczywiście błąd bo jest to równiak ale zrobiłem to na wyraźną prośbę Agnieszki (właścicielki dluta.pl) bo nazwa "równiak" jest już zarezerwowana dla małych strużków BU - gdybym wtedy robił rewolucję z nazewnictwem to musieli by przyznać, że przez ostatnie kilka lat źle nazywali strugi itp. itd. Poza tym filmy na temat strugów które powstały później (na etapie wprowadzania na rynek LieNielsena) pierwotnie miały być oparte na MOJEJ GĘBIE. Nakręciliśmy nawet wersję próbną na komórce w której podzieliłem strugi ze względu na przeznaczenie (do zgrubnego, średniego i wygładzania - rozwinięcie artykułu Chrisa Shwarza). Nie wiem co ostatecznie trafiło do tych filmików bo nie zmusiłem się do obejrzenia. Może ktoś mi go streści bo sam nie obejrzę - mam za słabe nerwy ;-) Reasumując - wiedza na dlutach.pl to misz masz podparty trochę katalogami a trochę moimi wypocinami (nikt na szczęście mi tego nie udowodni). Gdybym miał wolną rękę to ta wiedza powinna wyglądać tak jak w artykułach Stavrosa. Ktoś się jeszcze zastanawia skąd czerpać wiedzę?

KolA:



--- Cytat: Łukasz Giergasz w 2018-06-04 | 17:49:42 ---... a trochę moimi wypocinami (nikt na szczęście mi tego nie udowodni).

--- Koniec cytatu ---

No teraz to już chyba jednak udowodni jak się przyznałeś ;)

krzysiek_z:
https://www.finewoodworking.com/2011/06/02/just-plane-trivia-why-do-they-call-it-a-frog#

Tutaj jest opisane czemu żaba jest żabą :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej