Autor Wątek: Wiertarka ATUT - jedyna niezalezna pogadanka bez smalcu i sciemy - tylko u NAS!  (Przeczytany 92283 razy)

Offline kwita

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3745
  • Jakby kto pytał, herb województwa dolnośląskiego
Szypki, z czego chcesz zrobić przekładki za darmoszkę?

Uważam, że ani drewno ani płyta się nie nadają. Jeśli nie wierzysz, (bo masz awersję do drewna) to weź utnij świeży kawałek płyty, nawet taki 200x200, zmierz grubość (będzie 18mm) i połóż na stole w pokoju. Zmierz za kilka dni (będzie co najmniej 18,3-18,5). Zamierzasz trzymać te podkładki gdzie? Już nie wspominam, że w piwnicy, garażu ta wilgotność powietrza jest o wiele większa. Wiele lat temu rozważałem zakup Atuta, ale najpierw chciałem dotknąć lub zobaczyć film, jak tym się wierci na większych formatkach, przynajmniej takich jak korpusy szafek, o szafach nie wspominając. Wszystkie meble w domu wykonane są przeze mnie. Nigdzie nie było informacji o Atucie, nawet gdzie kupić.

Szypki, zastanawiałeś się ile kosztuje zrobienie takiego stołu z filmu KitosKris na bazie płyt perforowanej MFT 3? Chyba nie, i nie mów mi, że to jest efekt uboczny. Śmiem twierdzić, że taki stół w finalnej wersji przekroczy wartość Domino.
Zrobiłem dla swojej przyjemności i aby robić sobie też coś koło domu stół MFTC i wartość materiałów przekroczyła 2000 złotych więc wiem o czym mówię. Tam powierzchnia blatu w stoliku podstawowym ma około 1m2 :).
Dominem jak będę miał potrzebę to w salonie na stole położę koc i będę nawiercał formatki. Tak jak Stachu, jestem amatorem, jedni kupują komputery za tysiące dla przyjemności a my "odmieńcy" pozytywnie zakręceni kupiliśmy sobie maszyny które dają nam radochę. Festool nie reklamuje się w telewizji, on reklamuje się sam swoją przydatnością i funkcjonalnością.
Nikt przy zdrowych zmysłach nie idzie wydać 3800-4000 zamiast 1444 tylko po to aby był zielony czy miał napis Festool.

Gdy rozważałem zakup Atuta, kolejna sprawa, której nie mogłem darować, to wszechobecny kurz i trociny po nawiercaniu. Później reklamujący na kanale PWCZ atuta i dmuchający po każdym nawiercie aby przyłożyć podkładki na "część referencyjną" i nawiercić. I znowu dmuchanie płucami, trociny w oczach i kto wie gdzie jeszcze. Czy to daje przyjemność i relaks podczas pracy? Mi na pewno nie. Nie muszę mieć podczas pracy maski, okularów... Odstąpiłem wówczas od zakupu. Długo trwało, zanim zdecydowałem się na zakup. Miałem do zrobienia szafę u syna i całą zabudowę na werandzie. Niedawno robiłem inspekt na ogród, kołki 10 w drewnie :) Także, postanowiłem kupić, kupiłem i nie żałowałem ani sekundy:- działa - robi robotę - sprawia radochę
« Ostatnia zmiana: 2019-06-20 | 12:15:03 wysłana przez kwita »

Offline Stol-Drew

  • Zaawansowany użyszkodnik
  • ****
  • Wiadomości: 446




kwita mi też jak wierciłem kołkarką Mafella zdarzyło się pomylić raz. I to był jak do tej pory pierwszy i ostatni. Dlaczego? Bo wiercąc na półki raz przyłożyłem ją od góry, a drugi rząd od dołu. Odwróciłem element nie odwracając też listwy. Dlaczego nie zauważyłem ewentualnej pomyłki? Bo przy wierceniu drugiego rzędu ten pierwszy zasłaniała listwa



Kolego ty sie pomyliłes majac kołkarke i listwe a nie pomyslisz sie majac 10 szablonow i kilka kostek ,poprostu nie osłąbiaj ludzi.

Offline kwita

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3745
  • Jakby kto pytał, herb województwa dolnośląskiego
Ja wspomniałem o pomyłce typu:
W korpusie mebla były dwie stałe półki, najpierw zrobiłem wpusty w tyłu płyty pod HDF a później ponawiercałem. Wiercąc po prosty od tyłu ogranicznik cofną się o 3mm i :). Musiałem po prostu tylko dowiercić, zrobić otwór ciut szerszy. Niczemu to nie przeszkadzało ale musiałem to zrobić bez zbędnych przystawek, stołu. Teraz najpierw jadę otwory a później pod "plecki"

Mając doświadczenie z kołkami i dosyć dobrym przyrządem Wolfcrafta wiem co to dokładność. Otwór musi być tu i koniec, bo inaczej nie złożysz, szczególnie jak masz elementy do sklejenia. Za dużo nerwów.

O kosztach łącznik Domino-kołek bukowy np. 8 nie ma co dyskutować, ale czy dla amatora który dajmy na to w roku zużyje 300 łączników Domino za 52zł(dobre zamienniki polskie 45 zł) a kołki bukowe 8mm za około 10 zł to jest kosmos? Przeliczając to na miesiące to wyjdzie 3,5zł  :). Jestem w stanie pojechać raz w miesiącu na rowerze lub na piechotę 6km i wyjdzie na to samo :)

Offline Szypki

  • Aktywny użyszkodnik
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Czy ja coś potrafię?
co ci Przemo ciepnął.
joannes o to Ci chodzi?
Część kolegów miała mozliwość przetestowania atuta i się wypowiedziała na w/w temat. Ale po przejrzeniu ponad 50 stron nie zauważyłem po Twojej stronie hasła..... HAHAHAHAAHA i co niedowiarki ? A nie mowiłem ? ......Tylko same suche fakty wylane na monitor.
Jeśli tak to zwróć uwagę na jedno. Ja mam tą wiertarkę od czasu jak w tym temacie pokazał się ten wpis. A dwa posty dalej opisuję swoje małe bo małe ale pierwsze wrażenia. I to co opisałem jest "już" na 51 stronie. Przez poprzednie 50 stron wiertarki nie posiadałem. A z tego co pisałem zanim ją kupiłem oznacza tylko, że chciałem ją mieć. Ale jak chcesz to specjalnie dla Ciebie napiszę:

HAHAHAHAAHA i co niedowiarku ? A nie mówiłem ?

I co jesteś z tego tekstu zadowolony? Bo ja kompletnie nie i nic on nie oznacza. Napisałem go, a właściwie to skopiowałem specjalnie dla Ciebie.

Kwita a jak wiercisz Dominem/lamelownicą/kołkarką te otwory w czole płyty wiercisz od jednej płaszczyzny referencyjnej, czy tak obracasz sobie elementem, raz z jednej raz z drugiej strony? A może bawisz się i ustawiasz idealnie na środku grubości płyty. Powiedzmy tak z dokładnością do 0,1 mm. To od razu Ci mówię, że to nie ma sensu. Identycznie jest z wiertarką i tymi kostkami aluminiowymi. One nie puchną od wilgoci. A to właśnie różnica pomiędzy nimi stanowi o wielkości wymiaru. A ewentualnie spuchniętą przekładkę to różnicę można zniwelować np. podkładając kartkę lub dwie papieru. Taka dokładność Ci wystarczy?
Otwory Ø20 w stole można w bardzo prosty sposób zrobić za pomocą właśnie tej wiertarki. Pomyśl sobie że na tym lotniskowcu od Kitos Krisa robisz otwory nie pod półki tylko te. I sprawa jest załatwiona. Nie wierzę, że oni płytę z otworami kupowali, zrobili ją sami. Właśnie dlatego, że to jest drogie.

Co do materiału potrzebnego do zrobienia stołu. To wiesz ile jest odpadów nawet tak dużych jest w stolarni? A nawet jeśli niema, to na górę tego stołu potrzebujesz tylko jednej płyty koszt max 200 zł.
Nie mam tu na myśli dołu stołu, bo ktoś chce mieć tam tylko jedną półkę inny same szafki z szufladami. Tu cena już się różni i to znacznie, bo szuflady też można mieć tańsze i droższe.

Kurz i trociny podczas pierwszego testu też mnie dobijały i dlatego testowałem rozwiązania jako pierwsze. I wyszło bardzo dobrze na poziomie 0, a na wyższych muszę to jeszcze sprawdzić.  Obejrzyj sobie jak nie oglądałeś mój pierwszy film z testu.

Stol-Drew tam też bym się nie pomyli jak by te wcześniejsze otwory nie były zasłonięte. A przy wierceniu wiertarką one nie są zasłonięte nawet jak wierci się w wąskim elemencie.

kwita no i widzisz nauczyłeś się, teraz już wiesz co może tu sprawić problem. Co do tych 300 sztuk to jest jak splunąć podczas robienia takiej kuchni.

Offline ozi

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7693
    • rachunek
No Szypki toś minie przekonał - w poniedziałek zamawiam ATUTA/ISKRĘ i tą piękną wierzę Babel   ?! ?! ?!
Oczywiście Domino idą do kosza, a co (przecież Ty ich nawet za darmo nie chciałeś, mimo że np. mogę powtarzalnie wiercić w średnicy materiału bez zwracania uwagi na wióry)


A tak poważnie - zbuduj za pomocą tej wiertarki cokolwiek - COKOLWIEK od A do Z (od arkusza płyty do gotowego wyrobu) i powiedz uczciwie, że było super, że warto, że lepiej i taniej nie idzie.
A do tego czasu NIE  ZAWRACAJ  D U P Y  TEORIĄ - POTRAFISZ?

nie przeszkadzaj kobieto !!! - na forum jestem

przemek77

  • Gość
I co jesteś z tego tekstu zadowolony? Bo ja kompletnie nie i nic on nie oznacza. Napisałem go, a właściwie to skopiowałem specjalnie dla Ciebie.

Nie zrozumiałeś kontekstu wypowiedzi i tyle. Nie znam Cię osobiście i pewnie nie poznam. Nie miało to na celu zdenerwowania Cię lub jakiegokolwiek ataku z mojej strony na Twoją osobę. Zresztą sam napisałeś, że nie przepadasz za tłumami, na zlocie będzie pewnie ze 20 osób, to taka ilość jak w standardowej szkolnej klasie. Jeśli Cię to przeraża i powoduję to u Ciebie jakieś stany lękowe to tylko współczuję i życzę szybkiego powrotu do normalności. Proponuję wyjść do ludzi, porozmawiać a napewno zobaczysz, że inne osobniki na dwóch nogach są bardzo życzliwi, uprzejmi i skorzy do pomocy. Każdą wypowiedź pod swoim adresem odbierasz jako atak a nie chęć dyskusji, dlatego
Tym wpisem kończę te słowne przepychanki i obiecuję, że więcej nie zrobię żadnego wpisu w tym wątku, zosatwiam Ci pole do popisu i powodzenia przy boksowaniu się z samym sobą

Offline kwita

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3745
  • Jakby kto pytał, herb województwa dolnośląskiego
Najpierw napisałeś, że podkładki nie puchną bo są z aluminium, za chwilę, jak spuchną to można podłożyć podkładki z kartki, z dwóch... Może jeszcze zakupić mikrometr :) Niby wszystko za darmoszkę... Czyżby te wszystkie podkładki w standardzie są wystarczające? To po co piszesz że można za darmo zrobić.

Nie pisałem nic o wierceniu od czoła, Ty zaczynasz o tym. Ale odpowiem, nie ustawiam na środku, bo dzięki temu wiem jak przychodzi każdy element. Nie obracam formatką, kładę na stole i nawiercam co potrzebuję.

Nie rozumiesz w ogóle idei płyty perforowanej MFT 3. To jest nawiercane na CNC aby była dokładność, chodzi o równoległość i prostopadłość. A, zapomniałem, przecież Atut to wynalazek i zastępuje nawet CNC. Muszę na stolarni powiedzieć aby kupili sobie Atuta a to CNC wyrzucili :)

Gdzie podłączasz odciąg aby nie było trocin z wiercenia?

Musisz mieć bujną wyobraźnie lub kuchnie na salę gimnastyczną aby 300 łączników potrzebować...

Nie bardzo rozumiem, góra stołu za 200zł a spód skąd? Za darmoszkę? Tak mawiał Zakościelny w filmie "Dlaczego nie" :)


Dobra, rozpracował mnie :) Domino znalazłem, wyrzucił chyba użytkownik Atuta, czyli mam za darmoszkę :) Już się sam śmieje z tego co piszę. Szypki, nie wiem co bierzesz ale dobre. Daj namiary na dostawcę :)
Pozdrawiam i kończę jak Przemek!
Dodaję się do zablokowanych z Przemkiem w tym wątku :)

« Ostatnia zmiana: 2019-06-20 | 13:26:14 wysłana przez kwita »

Offline piociso

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3392
A tak poważnie - zbuduj za pomocą tej wiertarki cokolwiek - COKOLWIEK od A do Z (od arkusza płyty do gotowego wyrobu) i powiedz uczciwie, że było super, że warto, że lepiej i taniej nie idzie.
A do tego czasu NIE  ZAWRACAJ  D U P Y  TEORIĄ - POTRAFISZ?
O to, to. Też to już pisałem ze dwa razy. Dodam jeszcze też chyba z trzeci raz. Nagraj z tego film. Swój film a nie dawaj przykłady innego filmu.
Szypki, piszesz mi że wspominam o twoim filmiku jako o przykładzie na pracę Atuta, a on nie miał takiego celu. Miał pokazać tylko odciąg. No ręce mi opadają!!! Toż przecież TY poleciłeś MI ten filmik jak przykład pracy atuta!!!
Ja się chyba poddam. Do czasu jak nie pokażesz jak pracujesz wspaniałym atutem - ja odpuszczam.
Zastanawiam się też, czy Twoje posty o atucie to nie zwykła prowokacja na zasadzie "coś napisać". Sam w to co piszesz nie wierzysz ale niech tam, niech się dzieje.
To samo robi pwcz i KB !!! Idą w zaparte. Różnica jest tylko taka, że ICH rozumiem. Oni z tego mają kasę. Ale TY? No chyba że też masz z nimi jakiś związek.
« Ostatnia zmiana: 2019-06-20 | 13:34:05 wysłana przez piociso »

Offline fyme

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10363
  • Chciałem napisać coś mądrego więc... "coś mądrego"
Otwory Ø20 w stole można w bardzo prosty sposób zrobić za pomocą właśnie tej wiertarki. Pomyśl sobie że na tym lotniskowcu od Kitos Krisa robisz otwory nie pod półki tylko te. I sprawa jest załatwiona. Nie wierzę, że oni płytę z otworami kupowali, zrobili ją sami.
Masz rację, zrobili sami, dedykowanym do tego sprzętem. I uwaga, nie jest to ATUT!



Źródło https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205937500311931&set=pcb.696657987420659&type=3&theater&ifg=1

Offline Bladepoland

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1023
Artur nie wierzę - to musi być jakaś prowokacja. Precież to można atutem  ;D. A nie kurde nie da się  :(. A tak na poważnie to wiesz ile kosztuje ten użyty szablonik do otworowania, o frezarce już nie wspomnę. Sam szablon to w tym przypadku parę stówek  :D. Oczywiście można go zrobić samemu sporo taniej, ale odnoszę sie do tego co na zdjęciu.
Słuchajcie byłem w poważnym błędzie pisząc, że atut jest drogi. To nieprawda.  Jest mega drogi. Pisałem kiedyś, że potrzeba do niego wiadra podkładek - tu także się myliłem. Wiadro to tylko na drobiazgi i kosteczki. Do tego przydałaby się jeszcze drukarka 3D do drukowania tych niestandardowych podkładek. Do kosztów wykonania stołu referencyjnego podanych przez @Kwita w wysokości 2000 doliczyłym jeszcze koszt zakupu jakiegoś Transita w przypadku pracy mobilnej, ale kolega takiej nie planuje więc koszty auta odpadają. No ale gdyba chciał zabrać ze sobą ...

Kolego Szypki piszesz, że chodzi Tobie o to, że ostateczny koszt wykonania połączeń w przypadku domina, czy kołkarki jest za wysoki. Otóż usiłujemy wytłumaczyć, że w przypadku Atuta jest on tak naprawdę porównywalny jeśli nie wyższy, a dokładność leży po stronie urządzeń tych paskudnych marek. O mobilności, gwarancji i braku wku**iania się nie wspomnę. Piszesz, że pracowałeś niecałe dwie godziny na atucie - nie wmawiaj zatem ludziom, którzy pracują na codzień lamelownicą, dominem, czy kołkarką , a mieli okazję testować Atuta, że ten jest lepszy. Moim zdaniem te urządzenia uzupełniają się i czasami nie można lub trudno jest nimi zrobić daną rzecz. Atut ich jednak nie zastąpi jak usiłuje nam się to wmawiać. I mówię tu nie tylko o Pwcz i KB, ale i paru zindoktrynowanych osób. Toć to sekciarstwem niemal pachnie  ;)

Offline fyme

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10363
  • Chciałem napisać coś mądrego więc... "coś mądrego"

Offline BlackJack15

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 797
Pytanie do kolegów którzy robią meble na co dzień - jeśli już padło stwierdzenie że kołki domino w porównaniu do kołków fi8 to taka duża przepaść to niech mi ktoś policzy ile kołków schodzi średnio przy budowie jakiejś standardowej kuchni powiedzmy gdzieś w przedziale 5-7k i jaka różnica cenowa wyjdzie między użyciem kołków okrągłych a domino.

Offline istolarstwo

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6437
Za 5/7k to masz 3 szafki wiszące i 3 dolne.
W wiszącą 8 kołków, w dolną 12.
Tak z grubsza upraszczajacemoji6emoji39

Piotr

Offline fyme

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10363
  • Chciałem napisać coś mądrego więc... "coś mądrego"
Grubo liczysz emoji16emoji39emoji6

Offline istolarstwo

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6437
Ej, no, a blat, a szuflady, a oświetlenie, a aventos, a urok osobistyemoji39emoji16emoji6
Zbiera się .
No i VAT oczywiście.

Piotr