Narzędzia ręczne > Strugi / Ośniki

ARTYKUŁ: Kąty natarcia w strugach ręcznych

<< < (3/6) > >>

eso:
Celowo wkleiłem dwa takie same zdjęcia bo różnica nie tkwi w wyglądzie struga tylko w kącie natarcia.
Strugiem z pierwszego zdjęcia (kąt natarcia 37stopni) z łatwością przestrugasz sztorc desek ale będziesz miał problemy ze struganiem pokręconych słojów bo nóż będzie podrywał włókna.
Ze strugiem z drugiego zdjęcia (kąt natarcia 50 stopni) będzie odwrotnie, czyli nie będzie podrywać włókien na pokręconych słojach ale bedziesz miał problem ze struganiem sztorców bo włókna będą stawiać mocny opór dla noża.

Co do ostrzenia noży pod różnymi kątami to w przypadku strugów BEVEL DOWN kąt fazy nie ma znaczenia bo kąt natarcia w tym przypadku jest zawarty pomiędzy linią pleców noża a linią stopy struga. Możesz naostrzyć nóż pod dowolnym kątem nawet pod kątem 42 stopnie (Paul Sellers to sprawdzał tutaj https://www.google.pl/amp/s/paulsellers.com/2013/04/myth-and-mystery-surrounding-plane-and-chisel-bevels/amp/ ). Trzeba przy tym pamiętać, że im mniejszy kąt fazy tym krócej ostrze trzyma ostrość.

W przypadku ostrzenia noży strugów BEVEL UP kąt fazy noża ma decydujące znaczenie ponieważ kąt fazy noża + kąt łoża struga = kąt natarcia (tylko w przypadku BEVEL UP).


Co do idei zamontowania noża fazą do góry wydaje mi się, że powstała dawno dawno temu, kiedy planemakerzy szukali sposobu na obniżenie kąta natarcia. Poza tym taki strug, tak jak napisał Prus mógł mieć mniejsze wymiary (przede wszystkim był niższy) ale też mógł mieć ekstremalnie wąską szczelinę przez którą był wysuwany nóż - strugi typu infill mitre plane (patrz foto poniżej).

Krzysiek, cała przyjemność po mojej stronie :)

Ps. Na youtubie jest mój film z realizacji infill mitre plane ale moja szczelina to locha :D już na etapie projektu rozrysowałem ją źle.




Edit. Poza tym noże zamontowane BEVEL UP nie wykazują skłonności do drgania podczas strugania, a co za tym idzie nie pozostawiają na drewnie tego, co anglicy nazywają hand plane chattering :) (na zdjęciu poniżej)


zamator:

--- Cytat: esortodox w 2018-04-26 | 10:17:02 ---Zdjęcie nr 1. Strug z niskim kątem natarcia (łoże 12 stopni, faza noża 25 stopni)


Zdjęcie nr 2. Strug z wysokim kątem natarcia (łoże 12 stopni, faza noża 38 stopni)



--- Koniec cytatu ---


wydaje mi zie ze ten drugi ma  wysoki kąt natarcia (łoże 12 stopni, faza noża 38 stopni) :)

eso:
zamator przecież dokładnie tak napisałem bezpośrednio nad zdjęciem :)

zamator:
widzisz jak trafiłem :)

pewnie jakis jasnowidz ze mnie, popatrzyłem na 2 identyczne strugi i juz wiedziałem ze ten drugi jest inny...


pisz o rodzajach samych strugów, ich różnicach i przykładach wykorzystania!

krzysiek:
Małe uzupełnienie bo może nie dla wszystkich jest jasne pojęcie "łoże".  Ta część struga w modelach typu bevel-down jest nazywana "żabą" w publikacjach anglojęzycznych - "frog" . W strugach typu bevel-up łoże z reguły stanowi integralną część stopy , a zmianę kąta natarcia , co już zostało wcześniej napisane, uzyskujemy przez odpowiednie ostrzenie noży. Jeśli chodzi o strugi bevel-down to np Lie-Nielsen oferuje do swoich modeli żabę o kącie nachylenia 55 stopni.
Na tamtym forum jest wątek ( zdaje mi się ,że mój ) z moim projektem wraz z wizualizacją struga uniwersalnego bevel-up/down . Zmianę typu uzyskać można przez obrócenie żaby i noża.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej