Narzędzia ręczne > Strugi / Ośniki

ARTYKUŁ: Kąty natarcia w strugach ręcznych

<< < (2/6) > >>

Fulicarius:
Masz tu od razu pomysł na kolejny temacik - czym są strugi low angle i czym różnią się od klasycznych? Które do czego i dlaczego?

eso:

--- Cytat: Fulicarius w 2018-04-26 | 09:19:09 ---Masz tu od razu pomysł na kolejny temacik - czym są strugi low angle i czym różnią się od klasycznych? Które do czego i dlaczego?

--- Koniec cytatu ---

Marek chyba nie zrozumiałeś mnie do końca :) Nie ma sensu na ten temat pisać artykułu. Strug low angle to taki który ma niski kąt natarcia (nieważne czy bevel up czy down) a większość myśli ze to taki który ma fazę noża do góry. Popatrz na te dwa zdjęcia:

Zdjęcie nr 1. Strug z niskim kątem natarcia (łoże 12 stopni, faza noża 25 stopni)




Zdjęcie nr 2. Strug z wysokim kątem natarcia (łoże 12 stopni, faza noża 38 stopni)




Widzisz różnicę? :)

Fulicarius:

--- Cytat: esortodox w 2018-04-26 | 10:17:02 ---Widzisz różnicę? :)

--- Koniec cytatu ---
Nie.
No nie widzę. I nadal nie wiem po co to komu i dlaczego... czemu są strugi z łożem 45 i 12 stopni, czemu ostrzymy nóż pod różnymi kątami w jednym i drugim. Po co to robimy i jakie ma to zastosowanie.

Prus:
W zależności co strugasz dobierasz kąt natarcia. Jak najniższy do sztorców bo tu chcemy włókna ciąć, wręcz golić jak zarost. Z kolei do pokręconych/zawracających słojów kąt natarcia jak najwyższy żeby nie podważał, i przez to wyrywał, włókien.

Kąt fazy: tak z grubsza im większy kąt tym dłużej ostrze trzyma ostrość, bo ma więcej 'mięsa' za krawędzią. Ale też im większy kąt, tym trudniej ostrzyć z ręki bo i szerokość fazy jest malutka co utrudnia pilnowanie kąta i sam nóż ma tendencję do obracania się wzdłuż krawędzi.

Dla strugów z nożem fazą w dół, faza musi być co najmniej około 10 stopni mniejsza niż łoże, inaczej nóż może zacząć jeździć na fazie zamiast na ostrzu. 5 stopni zazwyczaj wystarczy jeśli ostrzysz z prowadnika, bo z ręki jest tendencja do robienia małego 'brzuszka'

I teraz łącząc dwie pierwsze linijki: strug z niskim łożem pozwoli uzyskać mały kąt natarcia przy dużym kącie fazy jeśli nóż ustawimy jako bevel-up (kąt natarcia = kąt łoża + kąt fazy). Bonusem jest malutki rozmiar w sam raz do ręki strugów typu block plane
Standardowe strugi bevel-down mają stały kąt natarcia wyznaczony przez kąt łoża - zazwyczaj 45st - co pozwala na fazę do 35st dając sensowną trwałość ostrości. (No i mają łamacz który dodatkowo pomaga zapobiegać wyrywaniu włókien)

krzysiek:
Dziękujemy Ci @esortodox !!! :D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej